Rus Yarbay Roman Venevitin, bir haftada ikinci kez dünya gündemine girdi. Birleşik Krallık'ın önde gelen gazetelerinden Guardian'ın internete yüklenerek gazetecilere gönderilen bir videoya dayandırarak dün yaptığı habere göre Venevitin, Rus paralı asker şirketi Wagner'i cephe hattında anarşi yaratmakla suçladı:

Wagner'le benim tugayım arasındaki gerginlik, bölgeye nakledildiğimiz ilk günlerden itibaren başladı. Yalnızca saygısız davranışları ve durmadan öldürme tehdidi savurmalarıyla bunu becermediler, somut eylemleri de rol oynadı. Wagner'in cephede sergilediği anarşizm, başkanımızı güçlendirmek yerine zayıflatmaya çalışan siyasi elitler arasındaki oyunun sonucu.

Venevirin, Wagner savaşçılarının kendi askerlerini kaçırıp onlara işkence yaptığını öne sürdü. Kaçırılan askerlerin Rusya Savunma Bakanlığı'ndan silah almak için şantaj malzemesi yapıldığını iddia etti. Rus Yarbay, kendi silahlarının bu grup tarafından çalındığını da bildirdi. T-80 tipi iki tankın da götürülenler arasında olduğunu söyledi. 

Rus askerlerinin Wagner savaşçıları tarafından tecavüze uğraması da Venevirin'in ifadelerinde yer buldu. 

Diğer yandan Guardian hem Venevirin'in iddialarının teyit edilemediğini hem de videoda neden kendisini "halihazırda eski komutan" olarak nitelendirdiğinin anlaşılamadığını bildirdi. 

Wagner'in kurucusu Yevgeni Prigojin iddiaları reddederek "tamamen saçmalık" diye nitelendirdi. 

Roman Venevitin, hafta başında Wagner tarafından alıkonularak gündem olmuştu. Prigojin'in Telegram üzerinden pazartesi yayımladığı videoda, Rus ordusuna bağlı 72'inci Mekanize Piyade Tugayı'nın komutanı Venevitin'in Wagner konvoyuna saldırı düzenlenmesini sarhoşken emrettiğini itiraf ettiği anları göstermişti.

Dünya genelinde İsrail'in saldırıları protesto edilmeye devam ediyor Dünya genelinde İsrail'in saldırıları protesto edilmeye devam ediyor

Prijogin o dönemki açıklamasında Venevitin'i sorguladıktan sonra yetkililere teslim ettiğini söylemişti.