Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) gazetesi PLA Daily’nin haberine göre, Rus donanma gemileri, 11 Temmuz’a kadar Şangay’da kalacak. Yedi gün boyunca Çin ve Rus deniz subayları ve askerleri, iki donanmanın savaş gemilerini ziyaret ederek profesyonel teknolojiler konusunda fikir alışverişinde bulunacak.

Guterres'ten Domuzlar Diktatoryası'na tepki Guterres'ten Domuzlar Diktatoryası'na tepki

Ziyaretin ardından iki Rus savaş gemisi Çin gemileriyle iletişim ve denizde arama kurtarma da dahil olmak üzere bir dizi tatbikat yapacak.

Çinli analistler, Çin ve Rus orduları arasındaki işbirliği ve alışverişin, ABD’nin hem Avrupa hem de Asya-Pasifik bölgesinde artan stratejik baskısı nedeniyle normalleşeceğini söyleyerek, Rusya ile askeri işbirliğinin bölgesel güvenlik için ortak sorumluluğa dayandığını vurguladılar.

Rus haber ajansı TASS, çarşamba günü, bunun, pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasından sonra Rus donanma gemilerinin ilk ziyareti olduğunu bildirdi.

Gromkiy ve Sovershennyy korvetleri, Huangpu ve Yangtze Nehirlerinin birleştiği yerde bulunan Çin deniz üssünün rıhtımına demirledi. Rus Pasifik Filosunun savaş gemileri, donanma üssü şefi, Şangay Dışişleri Komitesi temsilcisi ve Rusya’nın Şangay Başkonsolosu Dmitry Lukyantsev tarafından askeri bando eşliğinde törenle karşılandı.