Rus Silahlı Kuvvetleri içerisindeki çatışmaların belirsizliğine rağmen, Wagner Grubu'nun lideri Yevgeny Prigojin, Rus ordusuna karşı sert eleştirilerde bulundu​.

5 Haziran'da, Prigojin'in son eleştirisi, Kakhovka barajının patlaması ve sonrasında yaşanan olaylar nedeniyle dünya medyasının dikkatinden kaçtı. Rusya tarafından kontrol edilen Ukrayna'da gerçekleşen bu olaydan bir gün önce yapılan bu eleştiride Prigozhin'in şimdiye kadarki en sert sözleriydi. Prigojin, Rus ordusunun Belgorod bölgesindeki olaylar hakkında yalan söylediğini ve iç savaş riski olduğunu belirtti.

ABD’nin Gazze’ye kurduğu “işgal limanı” tamamlandı ABD’nin Gazze’ye kurduğu “işgal limanı” tamamlandı

Ayrıca, Rus savunma bakanı Sergei Şoygu'nun Ukrayna'daki savaşa tamamen hazırlıksız olduğunu ve "Rus nüfusunun soykırımını" kolaylaştırdığını iddia etti. Prigojin, Şoygu ve diğer üst düzey askeri komutanların vurulması gerektiğini öne sürdü. Prigojin, ayrıca Belgorod bölgesindeki halkın ona bir "Şili çözümü" önerdiğini söyledi​. Prigozhin, nükleer kartını da oynadı ve Rusların kendi topraklarında nükleer silah kullanabileceğini belirtti​.

Prigozhin'in Kremlin tarafından kontrol edilip edilmediği ya da rejim için ciddi bir tehdit olup olmadığı konusunda hala belirsizlikler bulunmakta​​. Ayrıca, Bakhmut'u ele geçirdikten sonra Prigojin, kuvvetlerini geri çekme kararı aldı. Eğer önümüzdeki haftalarda Ruslar şehri kaybederse, düzenli ordu suçlanacak ve Prigojin'in Bakhmut zaferi korunmuş olacak​.

ŞİLİ ÇÖZÜMÜ