Rusya: Ukrayna'da sabotaj grupları eğitim merkezlerini vurduk Rusya: Ukrayna'da sabotaj grupları eğitim merkezlerini vurduk

Graham dün yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya verdiği destek nedeniyle Rusya tarafından eleştirilmesini kınamıştı. ABD’li Senatör, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı görüşmede, Ukraynalıların ABD’nin yardımıyla Rus işgali karşısındaki direniş ruhuna övgüde bulunmuştu.

Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Alexander Bastrykin, Rusların ölmesini ‘en başarılı kaynak kullanımı’ sayan Graham hakkında soruşturma başlatılması talimatı verdi.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoya göre, Senatör Graham, Zelenskiy ile yaptığı görüşmede “Ruslar ölüyor. Harcadığımız en iyi para” dedi.

Ancak videoda ‘ölüyor’ kelimesi net bir şekilde duyulmuyordu. Bazı gözlemciler, video bu noktada kesildiği ve iki cümle arasında bir duraklama olduğu için Graham’ın ‘yenildiler’ demiş olabileceğine dikkat çekti.

Graham’ın bu sözleri Rusya’da infial yarattı. Rus yetkililer, soruşturma başlatmadan önce Graham’ı eleştirdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, “Bir ülke için böyle senatörlere sahip olmaktan daha büyük bir utanç tasavvur etmek zor” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova ise, ABD’nin Nazi Almanya’sındaki yatırımlarının 2. Dünya Savaşı ve Holokost’a yol açtığını iddia etti.

Zaharova konuya ilişkin açıklamasında, ABD’nin şimdi ‘neo-Nazi’ Kiev rejimini finanse ettiğini söyleyerek, “Bu bağlamda, senatörlere ve tüm ABD’lilere önceki maceranın nasıl sona erdiğini hatırlatmak isterim” dedi.