Kim'in Rusya'nın Uzak Doğusundaki Komsomolsk-on-Amur'da bulunan Komsomolsk-on-Amur Uçak Fabrikasını (KnAAPO'daki) üretim tesislerini denetlemesi, Kuzey Kore'nin eskiyen hava kuvvetlerini elden geçirmek için top mermileri ve diğer malzemeleri yeni ya da en azından daha yeni jetlerle takas etmeye hazırlanıyor olabileceğine dair spekülasyonların artmasına neden oldu.

Kim'in KnAAPO'ya yaptığı ziyarete ilişkin yayınlanan resmi fotoğraflarda Kuzey Kore liderine Rusya Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov'un eşlik ettiği görülüyor.

Kim, Su-57 Felon yeni nesil avcı uçağının kokpitinin yanı sıra Su-35 Flanker çok amaçlı avcı uçağının son montaj hattına bakarken ve teslimat öncesi bir Su-35'in fabrika havaalanı üzerindeki gösteri uçuşunu izlerken görüldü.

Kim'in KnAAPO'ya yaptığı ziyaret, Kuzey Kore liderinin yabancı bir ülkeye yaptığı çok nadir ziyaretlerden biri olan gezisinin üçüncü gününde gerçekleşti.

Kim, Komsomolsk-on-Amur'a, kendisini daha önce sınırdan geçirip liman kenti Vladivostok'a getiren özel donanımlı zırhlı treniyle, tercih ettiği tarzda geldi.

Kim'in gezisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile uzak doğu Amur bölgesindeki bir uzay tesisi olan Vostochny Cosmodrome'da buluşmayı da içeriyordu.

Burada yapılan görüşmelerde Kuzey Kore'nin elde etmek istediği uydu teknolojisinin yanı sıra Kuzey Kore'nin Rusya'ya silah sağlamasına yönelik potansiyel bir anlaşmanın da ele alındığı bildirildi.

Vladivostok'taki Rus Donanması Pasifik Filosu varlıklarının da denetlenmesi planlanıyor.

Rusya'ya Kuzey Kore silahları sağlamaya yönelik böyle bir anlaşmanın ayrıntıları açıklanmamış olsa da, Kim'in ziyareti her iki ülke tarafından defalarca Pyongyang'ın Batılı düşmanlarına karşı Rusya'ya verdiği güçlü destek ve Rusya'nın Kuzey Kore mühimmatına olan ihtiyacı bağlamında çerçevelendi. Kim ve Putin arasında sembolizmi göz ardı edilemeyecek bir tüfek teatisi de gerçekleşti.

KnAAPO tesisinin bulunduğu Habarovsk Krai bölgesinden Mikhail Degtyarev, Telegram mesajlaşma uygulamasına girerek Kim'in fabrikayı ziyaret ettiğini doğruladı ve aşağıdaki açıklamayı yaptı:

"Babalarımız ve dedelerimiz Japon militarizmine karşı birlikte savaştı, ülkemiz 1950'lerde ABD'nin emperyalist emellerine karşı mücadelesinde Kuzey Kore'yi destekledi ve bugün kolektif Batı'nın baskısına birlikte karşı koyuyoruz."

KnAAPO tarafından üretilen Su-35 ve Su-57 jetlerinin, Kuzey Kore'nin hava kuvvetlerinin halihazırda uçmakta olduğu son derece eski teçhizata kıyasla büyük bir yükseltmeyi temsil edeceği açıktır.

Moskova'nın bu uçakları ya da diğer ileri teknolojileri Kuzey Kore'ye, ihtiyaç duyduğu silah türlerini yüksek hacimlerde temin etmek için sunuyor olması muhtemeldir - örneğin büyük hacimlerde topçu mühimmatı, roket topları ve tanksavar füzeleri.

Su-57'nin şu ana kadar herhangi bir ihracat siparişi almadığı ve sadece Rusya Savunma Bakanlığı'ndan oldukça sınırlı siparişlerle ödüllendirildiği de unutulmamalıdır. Daha önce programın ortaklarından biri olan Hindistan dramatik bir şekilde programdan çekilirken, Türkiye'ye yapılan açık bir teklif de fotoğraf fırsatlarının ötesinde ciddi bir ilgi çekemedi.

Su-35'lerin Mısır ve Endonezya'ya satılması için planlanan anlaşmalar, görünüşe göre ABD'nin baskısı altında çöktü ve Mısır için halihazırda üretilmiş olan jetlerin bir kısmının İran'a transfer edilmesi önerisi de şu ana kadar gerçekleşmedi.

Sömürgeci Fransa’ya karşı Yeni Kaledonya'da halk ayaklanması Sömürgeci Fransa’ya karşı Yeni Kaledonya'da halk ayaklanması

Açıkçası, mevcut siyasi iklim, üretim kısıtlamaları ve katı yaptırımlar Rus savunma ekipmanlarının ihracatını halihazırda çok karmaşık hale getiriyor. Anlaşmanın doğru olması halinde Kuzey Kore gibi bu tür kaygıları olmayan bir müşteri cazip bir alternatif olabilir. İran anlaşması suya düşerse, Pyongyang da ihtiyaç fazlası Su-35'leri satın almak için potansiyel bir aday olarak ortaya çıkabilir.

Savaş uçaklarının yanı sıra Kuzey Kore, ister silahlı kuvvetlerinin diğer bölümlerinin modernizasyonuyla ilgili olsun isterse kendi füze ve uzay programlarını ilerletmeye yardımcı olsun, diğer Rus ürünleriyle de neredeyse kesinlikle ilgilenecektir.

Ancak Rusya'nın Kuzey Kore ile ne tür teknolojileri paylaşmaya gerçekten istekli olacağı sorusu hala ortada duruyor. Ne de olsa, karşılığında Rusya muhtemelen benzer şekilde sofistike olmayan mühimmatlar isteyecektir.

Bu noktada Kuzey Kore, Rusya'nın üretim kapasitesindeki boşlukları kolayca doldurabilecek, binlerce topçu parçası ve milyonlarca topçu mühimmatından faydalanabilecek ve bunları Ukrayna'daki savaşa yönelik talebi karşılamak üzere hızla teslim edebilecektir.

En üst seviye Su-35'ler ve Su-57'ler masada olmasa bile, daha az yetenekli diğer uçaklar, eski MiG-29 Fulcrum avcı uçakları ve Su-25 Frogfoot yer saldırı uçakları da dahil olmak üzere eski Rus yapımı jetlerden oluşan mevcut filosuna kıyasla Pyongyang için büyük bir yükseltme olacaktır. MiG-29SMT'ler, Su-27'ler ya da Su-30'lar olsun, Rusya'dan temin edilebilecek hemen her şeyin peşine düşülecektir. Hatta yedek parça temini ve mevcut tiplerin revizyonu bile Pyongyang için büyük değer taşıyacaktır.

Öte yandan, Batılı yetkililer ve özellikle de ABD hükümeti, Moskova ile Pyongyang arasında derinleşen ilişkinin, Kuzey Kore'nin Ukrayna'daki savaşında Rusya'ya daha doğrudan yardım etmesinin önünü açmasından giderek daha fazla endişe duyuyor. Washington, Kuzey Kore'nin bu noktada Rusya'nın silahlanmasına yardım etmesi halinde "bedel ödeyeceği" uyarısında bulundu bile.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Putin-Kim zirvesinin olası yansımalarını Güney Kore ve Japonya'daki mevkidaşlarıyla görüştüğünü söyledi.

"DPRK'dan [Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti] Rusya'ya yapılacak herhangi bir silah ihracatının, Rusya'nın kendisinin de kabul edilmesi için oy kullandığı kararlar da dahil olmak üzere, çok sayıda BM güvenlik konseyi kararını doğrudan ihlal edeceğini belirttiler."

Kuzey Kore, ABD'nin kötü şöhretli Wagner grubunu silahlandırmak da dahil olmak üzere Rusya'ya Ukrayna'daki savaş için silah sağladığını iddia etmesine rağmen bunu defalarca reddetti. Daha da şaşırtıcı olanı, Kuzey Kore yapımı topçu roketlerinin de Ukrayna'nın eline geçmiş olmasıdır; ancak bunların Rus mevzilerinden mi ele geçirildiği yoksa dost bir ülke tarafından denizde ele geçirilip Ukrayna'ya bağışlandığı mı belirsizdir.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lim Soo-suk dün yaptığı açıklamada "Sanırım Rusya Kuzey Kore mermilerini savaş alanlarında test etti ve şimdi ileriye dönük olarak kullanımını genişletmeye hazır."

Güney Kore için Kuzey Kore'nin Rusya'dan üst düzey savunma teknolojisi alma ihtimali özellikle endişe verici.

Lim, Kuzey Kore ile askeri işbirliğini genişletmeye devam etmesi halinde Rusya'yı Seul ile ilişkileri üzerinde "çok olumsuz etkileri" olacağı konusunda uyardı.

Lim şunları söyledi: "Uluslararası toplumdan defalarca gelen uyarılara rağmen Kuzey Kore ve Rusya'nın zirve sırasında uydu geliştirme de dâhil olmak üzere askeri iş birliği konularını ele almalarından derin endişe ve üzüntü duyduğumuzu ifade etmek isteriz."

İronik bir şekilde, Rusya ve Güney Kore arasında daha önce, Moskova'nın Sovyet döneminde oluşan borçları geri ödemenin bir yolu olarak Seul'e zırhlı araçlar ve tanksavar füzeleri de dahil olmak üzere çeşitli silahlar teslim etmesine dayanan kendi askeri ilişkileri vardı.

Lim özellikle Pyongyang'ın "balistik füze teknolojilerini içeren uydu sistemleri de dâhil olmak üzere nükleer silah ve füze gelişimine katkıda bulunan her türlü bilim ve teknoloji iş birliğinden" faydalanmasına ilişkin endişelerini vurguladı.

Burada Kim'in bu hafta Vostochny Cosmodrome'a yaptığı ziyareti hatırlamakta fayda var; burada yapılan görüşmelerde Kuzey Kore'nin uzay programına yönelik olası Rus yardımına değinildiği biliniyor ki bu yardım balistik füzelerle ilgili teknoloji transferini de kapsayabilir.

Kim'in Rusya'nın Uzak Doğu bölgesine yaptığı ve Kremlin'in "birkaç gün daha süreceğini" söylediği bu ziyaret, karşılıklı ziyaretler dizisinin de başlangıcı olacak gibi görünüyor. Dün Kremlin, Putin'in Pyongyang'ı ziyaret etmesi için Kim'in davetini "minnetle kabul ettiğini" doğruladı, ancak bir zaman çizelgesi açıklanmadı.

Bunun öncesinde Moskova, Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'u Pyongyang'a göndermek için "hızlı bir şekilde hazırlanacağını" ve ziyaretin Ekim ayında gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.

Kim'in bugünkü ziyaretinin sembolik değerinin ardında, Kuzey Kore'nin Rusya'dan en azından yeni savaş uçakları almaya hazır olup olmadığı bilinmiyor.

Açık olan şu ki Kremlin şu anda Kuzey Kore ile askeri alan da dahil olmak üzere daha derin bir ilişki kurmak için elinden geleni yapıyor ve bu büyük olasılıkla Ukrayna'daki savaşını sürdürmesine yardımcı olmak için acil topçu mühimmatına duyulan ihtiyaçtan kaynaklanıyor.

Bunu akılda tutarak Moskova, ihtiyaç duyduğu silahları elde edebileceği anlamına geliyorsa, kendi yüksek teknolojili silahlarını ve teknoloji transferlerini sunmaya istekli olabilir.

GDH