Filistin'i destekleyen A15 Action grubundan "Gazze için sermayeye saldıralım" açıklaması Filistin'i destekleyen A15 Action grubundan "Gazze için sermayeye saldıralım" açıklaması

Ukrayna’da Rus birlikleriyle beraber savaşan özel askeri şirket Wagner’in kampının Rus güçleri tarafından bombalanması sonrasında ortalık karıştı. ‘Rusya'ya savaş açtık’ diyen Wagner’in lideri Yevgeniy Prigojin için ‘silahlı ayaklanma’ soruşturması açıldı.

Birçok Wagner askerinin hayatını kaybettiği olay sonrasında şirketin lideri Prigojin, ‘Rusya’ya savaş açıyoruz’ açıklamasında bulunduğu iddia edildi. Prigojin ayrıca, tüm Rus vatandaşlarını sokağa çağırarak, isyan eden herkesin silah bulacağını da söylediği ifade ediliyor.

Bu gelişmeler sonrasında Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, darbe iddialarıyla ilgili açıklamada bulundu. Peskov, "Devlet Başkanı (Vladimir) Putin, Prigojin ile ilgili meydana gelen tüm olaylar hakkında bilgilendirilmiştir. Gerekli tedbirler alınıyor" dedi. Peskov, "Devlet Başkanı (Vladimir) Putin, Prigojin ile ilgili meydana gelen tüm olaylar hakkında bilgilendirilmiştir. Gerekli tedbirler alınıyor" dedi.

Rus devlet medyası Sputnik de Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi de Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) Prigojin’in ifadeleriyle ilgili olarak ‘silahlı ayaklanma çağrısı yapma’ suçlaması üstünden ceza davası açtığını duyurdu.