Rusya, Türkiye ile 'Karadeniz tahıl koridoru' anlaşmasının alternatiflerini görüşmek istiyor. Katar'ın da mali katkısı ile uygun fiyatlı Rus tahılı Türkiye'de işlenip fakir ülkelere gönderilebilir.

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un sözcüsü çarşamba günü yaptığı açıklamada, Lavrov ve Türk mevkidaşı Hakan Fidan'ın bu hafta yapacakları toplantıda Moskova'nın Karadeniz tahıl anlaşmasına alternatif önerisini görüşeceklerini aktardı.

Alternatif plan kapsamında Rusya'nın - Katar'ın da mali desteğiyle - Türkiye'ye indirimli fiyatla bir milyon ton tahıl göndereceği ve bu tahılların Türkiye'de işlenerek en çok ihtiyaç sahibi ülkelere gönderilebileceği belirtiliyor.

Rus Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bu projeyi Karadeniz anlaşmasına en uygun çalışma alternatifi olarak görüyoruz" dedi.

Orijinal anlaşmaya ne oldu?

Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler'in arabuluculuk yaptığı ve Ukrayna'nın savaşa rağmen Karadeniz limanlarından tahıl ihraç etmesine olanak tanıyan 1 yıllık anlaşmadan geçen ay çekildi.

O tarihten bu yana Rusya Ukrayna limanlarına ve tahıl depolarına defalarca saldırdı. Bu saldırılar sonrası Ukrayna ve Batılı devletler Moskova'yı "gıdayı bir savaş silahı olarak kullanmakla" suçladı.

Rusya ise tahılın çok azının fakir ülkelere gitmesi ve Batı yaptırımları nedeniyle kendi tahıl ve gübresinin ihracatında engellerle karşı karşıya olması nedeniyle anlaşmadan çekildiğini söylüyor.

Kremlin: Erdoğan Rusya'yı ziyaret edecek

Bakan Fidan, bugün ve cuma günü Lavrov'la görüşmek üzere Moskova'da olacak. Kremlin'den yapılan açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da yakında Rusya'yı ziyaret edeceği söylendi.

Tahıl anlaşmasının sona ermesinden bu yana altı Afrika ülkesine yeterli miktarda bedava tahıl tedarik etme sözü veren Rusya'nın önerdiği düzenlemeye Katar'ın nasıl bir teşvikle katılacağı ise henüz belli değildi.

Rusya'da Savunma Bakanı Şoygu neden görevden alındı? Rusya'da Savunma Bakanı Şoygu neden görevden alındı?

Tahıl anlaşmasının çökmesinin bu yana Moskova Ukrayna'ya giden tüm gemileri potansiyel olarak askeri kargo taşıyan gemiler olarak değerlendiriyor ve müdahale etme hakkını saklı tutuyor.

Euronews