Rusya'nın geçen ay Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan tek taraflı çekilmesinin ardından Ukrayna'dan Odesa Limanı’nda ikinci yük gemisi Karadeniz’e açıldı.

Odesa Limanı’ndan ayrılan Liberya bandıralı yük gemisi olan “Primus”, Bulgaristan'ın Varna kentine gitmek üzere yola çıktı.

Rusya, Ukrayna'ya giden veya Ukrayna'dan hareket eden gemilerin “silah taşıdığı” ve kendisi için “potansiyel tehlike” içerdiği gerekçesiyle bu gemileri vurma hakkına sahip olduğunu iddia ediyor.

Ukrayna ise limanda mahsur kalan gemileri tahliye etme kararı almış ve amaçla ilk olarak Hong Kong bandıralı “Joseph Schulte” adlı yük gemisi 17 Ağustos’ta Odesa Limanı’ndan ayrılmıştı.

Ukrayna, Karadeniz limanlarında mahsur kalan gemiler için insani koridor açtığını ilan etmişti.

Sömürgeci Fransa’ya karşı Yeni Kaledonya'da halk ayaklanması Sömürgeci Fransa’ya karşı Yeni Kaledonya'da halk ayaklanması

İlk olarak, Şubat 2022’de işgal girişiminin başlamasıyla birlikte Ukrayna limanlarında mahsur kalan ve geçen yıl limanları tahıl sevkiyatına açan anlaşma kapsamında olmayan konteyner gemilerinin bu insani koridordan geçmesi planlanıyor.

İlk denize açılan yük gemisinin Hong Kong bandıralı olmasına ve Rusya’nın Çin ile yakınlığı yüzünden bu ilk geminin Karadeniz’den geçişinin kolay olabileceğine dikkat çeken uzmanlar, başka ülkelere kayıtlı gemilere karşı Moskova’nın tavrını merakla bekliyor.

Rusya’nın Karadeniz’e döşediği deniz mayınları da bu bölgede yolculuğu riskli hale getirirken, gemi sigorta maliyetlerinin fazla olması yüzünden taşımacılık şirketleri bölgede yük taşımak istemiyor.

Kremlin yetkilileri, Rus gıda ve gübre sevkiyatının kolaylaştırılmasına yönelik taleplerinin karşılanmadığını ileri sürerek 17 Temmuz'da BM ve Türkiye'nin arabuluculuğunda geçen yıl imzalanan ve belirli sürelerle uzatılan tahıl koridoru anlaşmasından çekilmişti.