Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile "müzakere etmeye" ve "acımasız tavizleri" kabul etmeye zorlanacak. Özellikle ABD'nin NATO'daki daimi temsilciliği, ABD'nin "zamanı geldiğinde" Rusya ile "müzakerelerde mümkün olan en güçlü konuma gelebilmesi için" Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğini iletti.

Bild’e göre bu perspektif, eski Sovyet cumhuriyetini mevcut cephe hattına dayanarak "stratejik olarak iyi bir müzakere pozisyonuna" getirmeyi ana hedef olarak belirleyen Alman hükümeti tarafından da paylaşılıyor. Buradan hareketle Zelenskiy, Putin ile ülkesinin "egemenliği ve toprak bütünlüğü" konusunda müzakere edecek. Bu arada Alman hükümetinden kaynakların Bild’e aktardığına göre "Beyaz Saray ve Almanya hükümeti bu konuda koordinasyon halinde".

ABD'nin "kaybolan" nükleer bombalarının hikayesi ABD'nin "kaybolan" nükleer bombalarının hikayesi

Ne Scholz ne de Biden'ın Ukrayna'nın Almanya ve ABD'den aldığı silahların "niceliği ve niteliği" ile Zelenskiy'nin Putin'le anlaşma isteği arasında bir bağlantı kurmaması dikkat çekti. Alman hükümetinden bir kaynak şunları söyledi: "Zelenskiy ilerlemenin yolunun bu olmadığını anlamalı, ülkesinin özgür kesimlerine dönmeli ve müzakerelerin gerçekleşmesi gerektiğini ilan etmelidir." Bu nedenle Almanya ve ABD'nin planı, Ukrayna'ya, Rus işgali altındaki toprakları yeniden ele geçirmek için değil, Silahlı Kuvvetlerinin "mevcut cephe hattını koruyabilmesi" için "tam olarak gerekli" nitelik ve miktarda silah sağlanmasını öngörmek. Bu şekilde Zelenskiy, "bloke edilmiş bir cephede savaşa devam etmenin ülkesi için hiçbir anlam ifade etmediği" sonucuna varacak.