Fildişi Sahili Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Aboudramane Cisse, yaptığı açıklamada, Başbakan ve hükümet ile ilgili yeni kararlar alındığını duyurdu.

Alınan karar kapsamında Fildişi Sahili Başbakanı Achi'nin görevden alındığı, hükümetin de feshedildiği bilgisini paylaşan Cisse, "Cumhurbaşkanı, Başbakan Patrick Achi'ye ve hükümetin tüm üyelerine geçmiş yıllarda ülkeye hizmet etme konusundaki kararlılıklarından dolayı şükranlarını sunuyor." ifadesini kullandı.

fildişi

Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara 

Kararın gerekçesi hakkında resmi açıklama yapılmazken Başbakan Achi ve kabinenin yenileri belirlenene kadar görevlerine devam edeceği kaydedildi.

Başbakan Achi, geçen sene nisanda Cumhurbaşkanı Ouattara'ya istifasını sunmuş ancak bir hafta sonra yeniden Başbakanlık görevine atanmıştı.

Öte yandan Fildişi Sahili'nde 2025'te cumhurbaşkanı seçimi yapılması planlanıyor, 2020'de yeniden seçilen Ouattara'nın aday olup olmayacağı henüz bilinmiyor.

Senegal'de hükümet feshedildi

Senegal'de Cumhurbaşkanı Macky Sall ise Şubat 2024'te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi hükümeti feshetti.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sall'in 6 Ekim itibarıyla hükümetin görevine son verdiği bildirildi.

Açıklamada, Başbakan Amadou Ba'nın bu görevi yürütmeye devam edeceği ve yeni hükümeti de en kısa sürede kuracağı kaydedildi.

Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall

Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall

Cumhurbaşkanı Sall'in 25 Şubat 2024'te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine yeni bir kabineyle girmesi bekleniyordu.

İlk kez 2012'de başa gelen, 2019'da tekrar seçilen Sall, gelecek seçimlerde aday olmayacağını açıklamıştı.

İspanya'da 200'den fazla kuruluş, İsrail ile silah ticaretinin kesilmesini istedi İspanya'da 200'den fazla kuruluş, İsrail ile silah ticaretinin kesilmesini istedi

Hükümet koalisyonunun cumhurbaşkanı adayının Başbakan Ba olduğu bildirilmişti.