Sudan ordusu, Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde Hızlı Destek Kuvvetleri ile yürütülen dolaylı diyalogdan çekildiğini açıkladı.

Ordu bu kararın, başkent Hartum’da sivillerin evleri, kamu tesisleri, hastaneler ve yollardan çekilmeyle ilgili ihtilaflar ve düşmanlıkların sona erdirilmesi konusunda anlaşma sağlanamaması nedeniyle alındığını bildirdi.

Sudan Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Albay Nabil Abdullah yaptığı açıklamada, Cidde’deki müzakerelere katılan ordu heyetinin istişareler için dün ülkeye döndüğü ve ‘engellerin aşılmasının ardından’ devam etmeye hazır olduklarını söyledi.

Abdullah, heyetin Kurban Bayramı’nın ardından Suudi Arabistan’ın himayesinde Hızlı Destek Kuvvetleri ile dolaylı görüşmelerde bulunduğunu ve Suudi Arabistan liderliğinde ortak bir ateşkes merkezinin kurulmasına yönelik Genel Müzakere İlkeleri Bildirgesi ve İzleme Mekanizması konusunda ilk mutabakata varıldığını dile getirdi.

Rusya, Çin’e elektrik sevkiyatını azaltmaya başladı Rusya, Çin’e elektrik sevkiyatını azaltmaya başladı

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Abdullah sözlerini şöyle sürdürdü:

Heyet, düşmanlıkların durdurulması konusunda tartıştı ve birçok nokta üzerinde anlaşmaya varıldı. Ancak isyancıların başkentin tüm bölgelerindeki vatandaşların evlerinden, hastanelerden ve yollardan çekilmesi de dahil olmak üzere bazı temel noktalardaki anlaşmazlık, ateşkes anlaşmasına varılamamasına yol açtı.

Sudan ordusu, Suudi Arabistan’ın bu görüşmelerin her aşamasının başarısı için gösterdiği büyük çabaları takdir ederek düşmanlıkları durduracak ve savaş sonrası meseleleri tartışmanın önünü açacak etkili ve adil bir anlaşmaya varma arzusunu vurguladı.

Sudan’da çatışan ordu ve Hızlı Destek Kuvvetleri, 11 Mayıs’ta, Suudi Arabistan ve ABD’nin arabuluculuğunda Cidde Ateşkes ve İnsani Düzenlemeler İlkeleri Bildirgesi’ni imzaladı.

Haziran başında iki taraf arasındaki görüşmeler, ikinci ateşkes anlaşmasına uyulmaması ve çatışma bölgelerinde mahsur kalanlara insani yardım ulaştırılmasını kolaylaştırılmaması nedeniyle askıya alındı.

Sudan ordusu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasında yaşanan çatışmalar, topçu atışları ve aralıksız devam eden hava saldırıları sonucunda, binlerce Sudanlı ölümden kaçmak için başkent Hartum ve çevresinden kaçmaya devam ediyor.

Hartum’un güneyindeki Kalakla mahallelerindeki direniş komiteleri, son birkaç gün içinde bölgenin çatışmalar, şiddet ve yağma nedeniyle büyük göç dalgalarına tanık olduğunu bildirdi.

Şarku’l Avsat’a konuşan yerel kaynaklara göre mahallelerde ayrım gözetmeksizin öldürme vakalarındaki artışın ardından binlerce bölge sakini kaçmak zorunda kaldı.

Kalakla El-Qobba banliyösünde oturan Ahmed Mustafa yaşadıklarını şu ifadelerle anlattı:

“Geçen hafta dört kişilik ailemi El Cezire eyaletindeki (ülkenin merkezi) kırsal bir alana götürmek zorunda kaldım. Mahallelerde konuşlanmış silahlı grupların tekrarlanan saldırıları nedeniyle evimizden istemeden ayrıldık. Bu güçler kapıları çalıyor ve bölge sakinlerini evlerini terk etmeye çağırıyor. Onlar evleri karargahlara çeviriyorlar.”

Hartum mahalleleri, ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasındaki çatışmalar nedeniyle gıda ve ilaç kıtlığının yanı sıra sürekli elektrik ve su kesintilerine tanık oluyor. Bu da çatışma bölgelerinde mahsur kalanlara insani yardım ulaştırılmasını engelliyor.

Birleşmiş Milletler’in (BM) bu hafta yayınladığı rapora göre, Sudan’da dördüncü ayına giren çatışmalar nedeniyle şu ana kadar yaklaşık üç milyon kişi ülke içi ve dışında yerinden edildi.

Ülkenin bazı eyaletlerinde okullar ve üniversiteler gibi yerlere sığınan kişi, gıda ve sağlık hizmeti eksikliği ve Sudanlı yetkililerin yurt dışından aldığı büyük yardım paylarının olmaması nedeniyle ağır insani koşullarla karşı karşıya.

Hızlı Destek Kuvvetleri, kendisine bağlı özel kuvvetlerin dün  Omdurman şehrinin kuzeyindeki Karari’de ordunun Vadi Sayedna üssünde yeni bir operasyon gerçekleştirdiğini duyurdu.

Yapılan açıklamada, orduya ait üç savaş uçağı, silah depoları, askeri teçhizatı ve malzemelerin imha edildiği, düzinelerce askerin öldürüldüğü ve yaralandığı öne sürüldü.

Ayrıca, başkentte ve eyaletlerde açık hedefler haline gelen tüm ordu bölgelerinde operasyonların yoğunlaştırılacağı bilgisi verildi.

Şarku’l Avsat’a konuşan bölge sakinleri, orduya ait askeri üssün çevresinde yoğun dumanların yükseldiğini aktardı.

Şarkul Avsat