Hayat pahalılığı, kıtlık, Suriye Lirası'nın değerinin düşmesi ve ekonomik koşulların ağırlaşması gerekçesiyle sokaklara inen Dürziler, hem Hafız Esed'in hem de oğlu Beşar Esed'in posterlerini yakıyor. 

Suriye’nin güneyinde yer alan Suveyda’da başlayan genel grev ve protesto gösterileri dün (pazar) ikinci haftasına girerken, ildeki tüm resmi ve siyasi kurumlar kapatıldı.

Alman Haber Ajansı’na (DPA) konuşan eylemcilerden Eymen eş-Şufi, pazar günü Suveyda’nın kent ve kırsal kesimlerinde su, elektrik ve sağlık hizmetleri dışında tüm resmi kurumların tamamen kapatıldığını söyledi. Şufi, valilik binasına giden sokakların yanı sıra Baas Partisi’nin Suveyda şubesinin de kapatıldığını söyledi.

Görgü tanıkları ve Suwayda24 adlı haber sitesi tarafından aktarılanlara göre, Baas Partisi’nin Suveyda şubesinin girişine yeşil, kırmızı, sarı, mavi ve beyaz renkli beş çizgiden oluşan Dürzi bayrağı çekildi.

Şufi, Suveyda’daki oturma eylemlerinin devam edip etmediğiyle ilgili şunları söyledi:

Yüzlerce gösterici Kerame Meydanı’nda toplanırken, güney aşiretlerinin mensuplarından oluşan bir heyet bugün (dün) Suveyda’nın batısındaki Dera’ya gelerek oturma eylemine katıldı.

Suveyda’nın çeşitli bölgelerinde meydanlarda oturma eylemleri düzenlenirken yolların kapatılmasından dolayı çok sayıda eylemci şehir merkezindeki Kerame Meydanı'na ulaşamadı.

Oturma eyleminin organizatörlerinden Samir Sellum, güvenlik güçlerinin Suveyda’nın kent ve kırsal bölgelerinde oturma eylemi düzenlenen meydanlara yaklaşmadığını, bunun yanında güvenlik teşkilatlarına ait binaların da tamamen kapatıldığını söyledi.

Suveyda’daki protesto gösterileri ikinci haftasına girerken önce hayat şartlarının iyileştirilmesi talebiyle başlayan, ardından rejimin değişmesi ve Birleşmiş Milletler’in (BM) 2254 sayılı kararının uygulanması talepleriyle devam eden sloganların artmasıyla katılımcı sayısı da yükseldi. Suriye hükümetinin geçtiğimiz yıllardaki müttefikleri Rusya ve İran ile Suriye limanları, havaalanları ve arazi yatırımlarına ilişkin imzaladığı anlaşmalara ilişkin yeni talepler de dile getirilmeye başlandı. Al-Rased adlı haber sitesi tarafından yayınlanan bir video kaydında eylemcilerin, “Limanları, havaalanlarını ve arazileri geri istiyoruz” şeklinde slogan attıkları duyuldu.

Şarku’l Avsat’a konuşan Suveydalı yerel kaynaklar, eylemcilerin genel grev ve işlerdeki aksamalar nedeniyle halkın ve esnafın zarar görmemesi için koordinasyon halinde olduklarını, eylemlerini grev saatleri ve protesto günleri çerçevesinde düzenlediklerini söyledi.

Rejimin kontrolü altındaki bölgelerde alarm durumuna geçildi

Dera’nın birçok noktasında gece protestolar devam ederken Şam’daki aktivistler, Suveyda ile ailevi ve sosyal bağları olan Dürzi nüfusun yoğun yaşadığı başkent Şam'ın güneyindeki Cermana'da çekildiğini söyledikleri bazı fotoğraflar paylaştı. Fotoğraflarda rejim karşıtı gösterilerin başlaması korkusuyla çok sayıda güvenlik personelinin sokaklara konuşlandırıldığı görüldü. Cermana'da bu ayın ortalarında hükümetin akaryakıt fiyatlarını artırma kararlarını ve hayat şartlarının kötüleşmesini protesto eden onlarca gösteri düzenlendi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), rejimin kontrolü altındaki bölgelerde yoğun bir hareketliliğin olduğunu’ bildirdi. SOHR’un aktardığı bilgilere göre ‘rejim karşıtı protesto gösterileri düzenlenmesi’ endişesiyle Şam kırsalındaki Zakiye beldesinin girişinde yeni bir askeri kontrol noktası kurulurken et-Tayyibe ve el-Mukeylebe beldelerinden de askeri takviyelerde bulunuldu. Bunun yanında Artuz el-Beled, Cisru er-Reis’il-Baramke, es-Sumeriyye ve başkent Şam'da direniş karşıtı broşürler dağıtıldı. SOHR, cuma günü protesto gösterilerini önlemek amacıyla Cermana’da Baas Tugayları’nın yoğun bir şekilde konuşlandırıldıklarının gözlemlediğini bildirdi.

FBI'nın sorguladığı İsrailli tarihçi Pappe: Yaşananlar Siyonist projenin sonunun başlangıcı FBI'nın sorguladığı İsrailli tarihçi Pappe: Yaşananlar Siyonist projenin sonunun başlangıcı

İller arası dayanışma

Suveyda’daki protesto gösterileri Şam, Halep, İdlib, Deyrizor ve Rakka bölgelerinde dayanışmayla karşılandı. Deyr-i Zor’un batı kırsalındaki Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi bölgeleri içinde yer alan el-Hüseyin beldesinde üç gün süren gösterilerde göstericiler, Suveyda’daki göstericilerle dayanışma içinde olduklarını duyurdu. SOHR, Deyrizor’un doğu kırsalında, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından kontrol edilen bölgede yer alan Cedide el-Bekara beldesinden onlarca kişinin pazar günü Suveyda ve Dera'daki protesto gösterilerini desteklemek için sokağa döküldüklerini aktardı.

SOHR, gençlerin İran destekli milislerin şehri terk etmesi çağrısında bulundukları gösteriler düzenlemeye çalışmasının ardından rejim güçlerinin, protestolara katılan sivilleri kendilerine bildirmeleri için Deyrizor’da çok sayıda muhbir konuşlandırdığını kaydetti.

SOHR’un haberine göre Deyrizor’da toplanan Güvenlik Komitesi, gösterilere katılanların ve şüphelilerin gözaltına alınması kararı aldı. Deyrizor'daki güvenlik güçlerinin gösterileri engellemek için halkı taciz ettiğini bildiren SOHR, 20'den fazla araçtan oluşan askeri devriyelerin başta el-Kusur ve el-Cura olmak üzere Deyrizor’un çeşitli semtlerinde dolaştığını ve çok sayıda genci gözaltına aldığını aktardı.