"Gazze'deki savaş, İsrail varlığının gelecekteki yol haritasını çizecek" "Gazze'deki savaş, İsrail varlığının gelecekteki yol haritasını çizecek"

Suriye'de Fırat Kalkanı Harekat bölgesinde bulunan El Bab ve Azez şehirlerinde halk ayaklandı. Türkiye'ye ait çok sayıda aracın El Bab'a girmesini engellemek amacıyla El Rai kavşağında toplanan kalabalık, Türk tırını taşladı. O anlara ilişkin görüntüler, sosyal medyada kısa sürede yayıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşme sinyali vermesinin ardından dün akşam saatlerinde Kayseri'nin Melikgazi ilçesine 5 yaşındaki bir çocuğun taciz edildiği yönünde bir bilgi hızla sosyal medyada paylaşılmaya başlandı. Olayının failinin Suriyeli olduğu iddia edildikten sonra şehirde yabancı uyruklu kişilerin evlerini işlerini taşlanmaya başlandı. Bakan Yerlikaya, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Yerlikaya, olayın ardından yasa dışı hareket eden 67 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Suriye'de halk ayaklandı

Kayseri'deki olayın ardından Türkiye'nin kontrolü altında olan Suriye kentlerinde halk ayaklandı.

Suriye'de göstericiler, Türkiye'ye ait devlet kurumlarında asılı olan bayrakları indirdi.

Bölgeye giden yardım tırları ise engellendi.

Türkiye'ye ait olduğu iddia edilen bir zırhlı araç, göstericiler tarafından saldırıya uğradı.

Rejimin yükü altında ezilen hükümet

Hükümetin birtürlü çözüm getiremediği mülteci meselesinin hergün farklı şekilde gündem olması rejimin halinin tezahürü oldu. Rejimin laik, kemalist, batıcı normlarının getirdiği yük hükümet tarafından bir türlü bir kenara konup, toptancı bir tavırla meseleye yaklaşılmadıkça her geçen gün daha da derinleşen bir krizle yüzleşeceğiz gibi gözüküyor.