Zamil, başkent Riyad’da düzenlenen 10. Arap-Çin İşadamları Konferansı’nın oturum aralarında yapılan bir diyalog oturumunda, maden zenginliğinin ‘petrol, gaz ve hidrokarbonlar ve petrokimyadan’ sonra Suudi sanayisinin üçüncü ayağı olduğuna dikkat çekti.

Batı’nın İran ile İsrail çatışmasına bakışı Batı’nın İran ile İsrail çatışmasına bakışı

Sanayi Bakanlığı’nın kuruluşundan bu yana maden sektörünün mevzuat açısından geliştirilmesi ve madencilik sektöründe yatırımcılara yönelik fırsatlar yaratmaya odaklandığını söyleyen Zamil şu ifadelerle devam etti;

“Bakanlık stratejisi aracılığıyla, yerel içerik ve ihracat yeteneklerini geliştirerek ve sanayi sektöründeki yatırım ortamını iyileştirerek madencilik ve sanayi sektörlerinde büyümeyi teşvik etmeyi amaçlıyor.”

Öte yandan, Bahreyn Sanayi ve Ticaret Bakanı Abdullah bin Adel Fakhro, Bahreyn’in toplam üretiminin yüzde 13’ünü oluşturan alüminyumun yatırımların cazibesini artırdığını söyledi.

Bahreynli Bakan, “Çin’in sanayileşme ve ileri teknolojiler alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olması, işbirliği için birçok fırsat yaratılmasına katkıda bulunuyor” diye ekledi.

Diyalog oturumunda katılımcılar, sanayi, madencilik ve mineraller alanlarında Suudi Arabistan, Çin ve Arap ülkeleri arasında ortak işbirliği yollarını tartıştı.