Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 30'a yakın ülkeden yüksek düzey yetkililer, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı açtığı savaşı ele almak üzere bu hafta sonu Suudi Arabistan'da bir araya gelecek.

Cidde'de gerçekleştirilecek toplantı, Suudi Arabistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Musad bin Muhammed El Aiban başkanlığında ve ulusal güvenlik danışmanları düzeyinde yapılacak. Haberde, "çok gizli davetiyelerin" Haziran ayında Danimarka'da yapılan bir buluşmada müttefik devletlere iletildiği kaydedildi. Ancak planlanan zirveye ilişkin Riyad'tan henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Zirveye Rusya katılmayacak

Cidde'deki zirveye Ukrayna, ABD ve Avrupa Birliği'nden temsilcilerin yanı sıra Türkiye, İngiltere, Şili, Endonezya ve Mısır'dan da yetkililerin katılması bekleniyor. Rusya ise zirveye katılmayacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Pazartesi günü yaptığı açıklamada Washington'ın toplantıyı desteklediğini, ancak ABD adına Cidde'ye kimin gideceğinin henüz kesinleşmediğini söyledi.

Kiev'den buluşmaya ilişkin yapılan açıklamada da zirvede Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin krizin çözümü için sunduğu "barış formülünün" hayata geçirilmesi için adımlar atılacağı kaydedildi. Bu formülün özünde Rus birliklerinin Ukrayna'dan çekilmesi talebi yatıyor.

Moskova'nın barış planı da görüşülecek

Rusya'nın bir barış planı görüşülecek. Planın, "herhangi bir müzakereye başlanılmasından önce Ukrayna'nın savaşın sona ermesinden sonraki sınırları tanıması" talebini içerdiği bildiriliyor.

Dünya genelinde İsrail'in saldırıları protesto edilmeye devam ediyor Dünya genelinde İsrail'in saldırıları protesto edilmeye devam ediyor

Kaynaklar, Suudilerin tüm taraflarca kabul edilen bir uzlaşma arayışında olduğunu ve savaşı sona erdirmek üzere bu yılın sonlarına doğru "küresel bir barış zirvesi" düzenlenmesini hedeflediğini aktarıyor.

Petrol zengini Suudi Arabistan ve Körfez'deki komşuları, Rusya'nın Ukrayna'yı 17 ay önce işgal etmeye başlamasından bu yana Moskova ile ilişkilerin kesilmesi yönünde Batı'dan gelen baskıları yanıtsız bıraktı.