İran ve Afganistan arasındaki gerilim büyüyor.

İran'ın yarı resmi Fars Haber Ajansının bölgedeki kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, İran'ın Sistan-Beluçistan eyaletine bağlı Hirmend ilçesindeki Sasuli Karakolu yakınlarında Taliban'ın sınır güçleri ile İran sınır muhafızları arasında çatışma çıktı.

İran devlet televizyonu ise iki tarafın sınırdaki askeri yetkililerinin çatışmanın nedenini değerlendirmek için toplantı yaptığını duyurdu.

İran ile Taliban güçleri arasında sınırda yaşanan çatışmalarda en az iki İran güvenlik görevlisi ile bir Taliban askeri hayatını kaybetti. Ayrıca iki İran sınır muhafızının da yaralandığı bildirildi.

"Karakolları imha ettik"

Bugün Taliban tarafından yapılan açıklamada ise "Toplam 18 İran sınır karakolu imha edildi. İran Devrim Muhafızları bu devasa karakollardan birliklerimize saldırılar gerçekleştirdi.İran henüz güçlü bir direniş göstermedi.Orduları yumuşak ve feminen görünüyor." dendi.

Çatışmalar sürüyor

Sahadan gelen bilgilere göre iki ülke arasındaki çatışmalar devam ediyor. Özellikle İran tarafında ölü ve yaralıların olduğu aktarıldı.

Taliban ABD ganimetlerini kullanıyor

Bölgeden aktarılan görüntülerde Taliban askerlerinin ABD'den ele geçirilen ganimetleri kullandıkları görüldü. Özellikle tank, silah ve bombaların ABD yapımı olması dikkat çekti.

Ayrıca Taliban sınıra çok sayıda silah sevkiyatı yapıyor.

"İran’la savaşmak için can atıyoruz"

Taliban’ın askeri isimlerinden Abdulhamid Horasani, sınır çatışmalarının devam ettiği esnada paylaştığı video mesajda, İran’la ABD ile olduğundan daha şevkli bir şekilde savaşacaklarını ifade etti. Horasani kısa süre önce yaptığı bir başka açıklamada, uzun süredir savaşmadıklarını ve İran’la savaşmak için “can attıklarını” ifade etmişti.

Taliban'dan şükür secdesi

Afganistan’ın Nimruz vilayetinde İran sınır güçleriyle Taliban arasında sabah saatlerinden bu yana devam eden çatışmalarda Taliban güçleri İran askerlerine ait birkaç mevziyi silah ve mühimmatlarla birlikte ele geçirdi, çatışmaların sona ermesiyle Afgan tarafı şükür secdesi yaptı.

taliban secde