Şarku’l Avsat’ın Arap Dünyası Haber Ajansı'ndan (AWP) aktardığı habere göre, yetkililer siteye operasyonun Gazze Şeridi'nin merkezindeki bölgeleri, özellikle de kampları kapsayacağını bildirdi.

Yetkililer, ordunun Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'un yanı sıra kuzeydeki diğer bölgelerden de çekilmesinin Refah'taki kara operasyonu için safları düzenlemeye yönelik olduğunu kaydetti.

Gazze Şeridi'ndeki toplam 2,3 milyon nüfustan yaklaşık iki milyonunun yerinden edilmiş olması nedeniyle operasyon uluslararası eleştiri ve endişelere neden oluyor.

Aynı haber sitesi, yetkililerin operasyonun saha komutasının belirlendiğini ve Refah'taki güçlerin başında hangi askeri komutanların bulunacağını söylediklerini aktardı.

Sitedeki haberde “Ana operasyonel çerçeve İsrail Genelkurmay Başkanlığı ile Savunma Bakanı Yoav Gallant tarafından onaylandı ve plan Savaş Kabinesi'ne sunuldu” ifadesi yer aldı.

İsrail'in mermisi kalmadı: ABD'den 1 milyar dolarlık silah desteği İsrail'in mermisi kalmadı: ABD'den 1 milyar dolarlık silah desteği

Güvenlik yetkilileri ayrıca kara harekâtına uluslararası muhalefeti en aza indirmek için insani yardımın genişletilmesi de dahil olmak üzere bölgenin hazırlanmasına yönelik bir dizi kilit önlemin alınmasına karar verildiğini söyledi.