İsrail Savunma teşkilatı, 7 Ekim günü Hamas'ın Nova festivalini önceden bilmediğini ve orada kitlesel bir olayın gerçekleştiğini farkettikten sonra oraya gitmeye karar verdiklerine inanıyor. Güvenlik kurumunun değerlendirmesi, sorgulamalr ve olayın polis tarafından soruşturulmasına dayanıyor, bu da Hamas'ın bölgedeki sivil görünümlü teröristlerin yaşadığı Kibbutz Re'im ve kasabalara gitmeyi planladıklarını gösteriyor.

Bir polis kaynağına göre, olayla ilgili soruşturma, Ramat David üssünden olay yerine gelen bir IDF savaş helikopterinin Hamas'a ateş açtığını ve festivaldeki sivilleri vurduğunu gösteriyor. Polise göre, festivalde 364 kişi öldü.

Katil İsrail, un sırası bekleyen Gazzelileri bombaladı: En az 100 şehit Katil İsrail, un sırası bekleyen Gazzelileri bombaladı: En az 100 şehit

Üst düzey isimler, Hamas'ın partiyi insansız hava araçları veya paraşüt kullanırken havada öğrendiğine ve telsiz sistemleri aracılığıyla bölgeye yönlendirdiğine inanıyor. 

Buna ek olarak, polis kaynaklarına göre, partinin Perşembe ve Cuma günleri gerçekleşmesi planlandı ve o hafta Salı akşamı, organizatörlerin talebi üzerine ordu, etkinliğin organizatörlerine Cumartesi günü de düzenleme yetkisi verdi. Son dakika değişikliği, Hamas'ın olaydan haberdar olmadığı değerlendirmesini güçlendiriyor.

Üst düzey bir polis yetkilisi, "Etkinlikte yaklaşık 4.400 kişinin bulunduğunu tahmin ediyoruz ve bunların büyük çoğunluğu kaçmayı başardı" dedi.