Eski İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Haaretz gazetesi için ele aldığı makalede, İsrail’in Hamas’ı yenilgiye uğratma hedefi için “gerçeklerden uzak ve ulaşılmaz” ifadelerini kullandı.

Olmert, “Hamas'ın yok edilmesi fikrini düşünen herkes, Gazze Şeridi'ndeki durum farklı olsaydı bile, bunun askeri olarak imkânsız olduğunu görebilirdi.” dedi.

Eski İsrail Başbakan’a göre, İsrail istihbaratı, 2014'teki savaştan bu yana, Gazze'nin altında gizli bir tünel ağının olduğunun farkındaydı. İşte bu tüneller sayesinde, Hamas’ın, kendisini tehlikeye atmadan kararlı operasyonlar yürüttüğünü ifade eden Olmert, "Hamas'ı yenmenin kolay olmadığını" söyledi.

Olmert, açıklamasının başka bir yerinde “Hamas'ın yenilgisi hâlâ ulaşılamaz durumda ve 7 Ekim savaşında kontrol noktasına bile ulaşamadık. Daha fazla askerin öleceği ve Gazze'deki yıkımın daha acı sahnelerinin görüleceği zor günlere hazırlıklı olmalıyız.” ifadesini kullandı.

Olmert ayrıca, İsrail rejimine tüm çatışmalara son vererek esirleri, ölenleri veya yaralı olanları geri getirmesi tavsiyesinde bulundu. Aksi takdirde, yakında tüm esirlerin öleceğini iddia eden Olmert, bir esir takası anlaşmasının kaçınılmaz olduğuna işaret etti.

Bir diğer eski İsrail Başbakanlarından Ehud Barak da Olmert’in açıklamalarına benzer değerlendirmelerde bulundu.

Barak’a göre, İsrail hâlâ Gazze'deki hedeflerine ulaşmaktan çok uzak.

ABD'li yetkiliden İsrail'in ateşkesi kabul ettiği iddiası: Altı hafta sürecek ABD'li yetkiliden İsrail'in ateşkesi kabul ettiği iddiası: Altı hafta sürecek

Ehud Barak açıklamasında, “7 Ekim 2023, devlet sisteminin işlevsizleştirilmesine, verimsizliğe, aşağılanmaya ek olarak, 1300 kişinin ölümüne ve 250’den fazla kişinin kaçırılmasına yol açan, İsrail tarihindeki en tehlikeli olaydır.” ifadesini kullandı.

Barak ayrıca, 2024'te milyonlarca Gazzelinin “gönüllü göçünü” başlatacak eylemlerin mümkün olduğuna inananların “hayal kurduğunu” söyledi.