İsrail, Batı Şeria'da 13 Filistinliyi gözaltına aldı

İsrail askerleri işgal altındaki Batı Şeria'da 13 Filistinliyi gözaltına aldı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın haberine göre, İsrail askerleri, El Halil kenti ve Kudüs'ün kuzeydoğusundaki Anata beldesine baskın düzenledi.

Askerler, El-Halil'de 12, Anata'da 1 Filistinliyi gözaltına aldı.

Şafat Mülteci Kampı'na da baskın düzenleyen askerler, Filistinlilerin evlerine zehirli gaz ve ses bombası attı.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırı başlattığı 7 Ekim 2023'ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarda artış yaşanıyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te, 7 Ekim'den beri İsrail askerleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 498 Filistinli hayatını kaybetti.

Harvard Üniversitesindeki Filistin destekçisi öğrenciler, yönetimle anlaştıklarını duyurdu

ABD'nin Massachussets eyaletindeki Harvard Üniversitesi kampüsünde, İsrail'in saldırılarına tepki olarak kamp kuran Filistin destekçisi öğrenciler, istekleri konusunda okul yönetimiyle anlaştıklarını açıkladı.

Harvard Üniversitesinin, Gazze'ye saldıran İsrail ile ilişkilerini sonlandırması talebiyle bir süredir tepkilerini dile getiren Filistin destekçisi öğrenciler, sosyal medya platformu X'ten yaptıkları açıklamada, okul yönetimiyle anlaşmaya vardıklarını ve kampüste kurdukları Gazze dayanışma kampını boşaltma kararı aldıklarını ifade etti.

Açıklamada, "Harvard yönetiminin okuldan uzaklaştırılan öğrencilerin geri dönmesini onayladığı ve İsrail'deki yatırımlarını geri çekmesi konusunda görüşmeyi kabul ettiği" bilgise paylaşıldı.

Ayrıca, okul yönetimiyle Filistin Araştırmaları Merkezinin kurulması konusunun görüşülmesi için masaya oturulacağı belirtildi.

Filistin destekçisi öğrencilere göre, 3 haftadır devam eden Gazze dayanışma kampına destek veren en az 20 öğrenci Harvard yönetiminin kararıyla okuldan uzaklaştırılmış ve 60'tan fazla öğrenci de disipline sevk edilmişti.

ABD'de birçok üniversite yönetimi, mezuniyet törenleri yaklaşırken kampüslerindeki Filistin destekçisi protestoları sona erdirmek için çabalarını hızlandırıyor.

Fas: Filistinlilerin zorla yerinden edilmesini reddediyoruz

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, Gazze Şeridi'ndeki Filistin halkının maruz kaldığı her türlü zorla yerinden edilme ve toplu cezalandırmaya karşı olduklarını belirtti.

Fas Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Burita ile Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa, Bahreyn'in başkenti Manama'da 16 Mayıs'ta düzenlenecek 33'üncü Arap Birliği Zirvesi'nin dışişleri bakanları düzeyindeki hazırlık toplantısı kapsamında bir araya geldi.

Bakan Burita, Filistin Başbakanı'na "Fas'ın Gazze'de Filistin halkının maruz kaldığı her türlü zorla yerinden edilmeyi, toplu cezalandırmayı ve intikam eylemlerini reddettiğini" söyledi.

İnsani yardımların yeterli miktarda ve engellenmeden Gazze'ye girmesinin önemine vurgu yapan Burita, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA), Filistin halkı yararına hizmetlerini sürdürmesine dikkati çekti.

Burita, Filistin Başbakanı ile görüşmesinde "Kral 6. Muhammed'in liderliğindeki Fas'ın, Filistin davasına ve Filistin halkının 4 Haziran 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız devletlerini kurma yönündeki meşru haklarına yönelik kararlı tutumundan" söz etti.

İsrail'in kışkırtıcı uygulamaları ve ciddi ihlallerinin uluslararası hukuk ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini belirten Burita, bu durumun gerilimi artırdığını ve sükunete ulaşma çabalarını baltaladığını aktardı.

Burita, İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentine yönelik kara saldırısını da kınayarak bu saldırının "1 milyondan fazla Filistinlinin hayatı için ciddi tehlike oluşturduğu" uyarısında bulundu.

Fas'ın Gazze'de sürdürülebilir bir ateşkesi desteklediğini hatırlatan Burita, esir takası ve ateşkes anlaşmasına ilişkin çabaların baltalanmaması gerektiğini belirtti.

Burita, İsrail polisi korumasındaki yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin, gruplar halinde Mescid-i Aksa'nın El-Meğaribe (Fas) Kapısı'ndan baskın düzenlemesini ve avlusunda İsrail bayrağı açmasını kınadı.

Filistin Kızılayı: İsrail'in Gazze'deki sınır kapılarını kapatması felakete yol açacak

Filistin Kızılayı, İsrail'in sınır kapılarını kapatmaya devam etmesi nedeniyle Gazze Şeridi'ndeki insani durumun daha da kötüleşeceği uyarısında bulundu.

Filistin Kızılayı, İsrail'in Gazze'deki sınır kapılarındaki kısıtlamasının yol açtığı zorluklara ilişkin X sosyal medya platformundan paylaşım yaptı.

İsrail güçlerinin Mısır'a açılan Gazze'nin güneyindeki Refah Sınır Kapısı'nın Filistin tarafında kontrolü ele geçirmesine işaret edilen açıklamada, İsrail'in sınır kapılarından geçişleri engellemeyi sürdürmesi nedeniyle Gazze Şeridi'ndeki insani durumun daha da kötüleşeceği belirtildi.

Uluslararası topluma ve insan hakları kurumlarına, Refah başta olmak üzere sınır kapılarının açılması, insani yardımların kesintisiz, sürdürülebilir ve yeterli şekilde bölgenin tamamındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için İsrail'e baskı yapılması çağrısında bulunuldu.

Terörist Yahudi yerleşimciler, işgal altındaki Batı Şeria'da bir Filistinliyi yaraladı

Yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyinde yer alan Kusra beldesine düzenlediği saldırıda Filistinli bir genci yaraladığı bildirildi.

Filistin Kızılayı yaptığı yazılı açıklamada, ayağından yaralanan 30 yaşındaki Filistinlinin hastanede tedavi altına alındığını duyurdu.

Filistin resmi ajansı WAFA'ya göre saldırı, Esh Kodesh yasa dışı Yahudi yerleşim biriminden sızan Yahudi yerleşimciler tarafından gerçekleştirildi.

Saldırının İsrail güçlerinin himayesinde gerçekleştiği kaydedilen haberde, yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin yoğun silah atışlarıyla düzenledikleri baskının belde sakinleri tarafından direnişle karşılaştığı ve bölgede çatışma çıktığı aktarıldı.

BM: Genel Sekreter, Refah ve çevresinde artan askeri faaliyetlerden dehşete düşmüştür

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, Genel Sekreter Antonio Guterres'in, Refah ve çevresinde İsrail güçlerinin artan askeri faaliyetlerinden dehşete düştüğünü söyledi.

Sözcü Yardımcısı Haq, günlük basın toplantısında konuştu.

Haq, "Genel Sekreter, Refah ve çevresinde İsrail güçlerinin artan askeri faaliyetlerinden dolayı dehşete düşmüştür. Bu gelişmeler, zaten çok vahim durumda olan insani yardımları daha da sekteye uğratmaktadır." diye konuştu.

Refah dahil Gazze'deki sivillerin her zaman korunması gerektiğini, orada bulunanlar için güvenli bir yer kalmadığını belirten Haq, "Genel Sekreter, acil insani ateşkes ve tüm rehinelerin serbest bırakılması yönündeki çağrısını yineliyor. Refah kapısının derhal yeniden açılması ve Gazze'nin her yerine engelsiz insani erişim sağlanması yönünde de çağrıda bulunuyor." dedi.

Haq, öte yandan, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde Avrupa Hastanesi'ne giden BM aracına yönelik saldırı sonucu BM Güvenlik Birimi'nden öldürülen kişinin Hindistan kökenli Waibhav Kale olduğunu açıkladı.

Aynı saldırıda yaralanan kişinin de Ürdünlü bir kadın olduğu bilgisini paylaşan Haq, saldırıyla ilgili olarak BM birimleri tarafından bilgi toplanmaya devam edildiğini söyledi.

Genel Sekreter Guterres de dün yaptığı açıklamada, BM personeline yönelik tüm saldırıları kınayarak söz konusu saldırı hakkında kapsamlı soruşturma talep etmişti.

Fransa'da Filistin destekçisi 5 öğrenci gözaltına alındı

Fransa'nın Rennes ve Montrouge kentlerinde, Filistin'e destek amacıyla düzenlenen eylemlerde 5 öğrenci gözaltına alındı.

Öğrenci sendikası Solidaires Etudiantes Rennes'in X hesabından paylaşılan açıklamaya göre, Filistin'i destekleyen öğrenciler Rennes Üniversitesi'nin Beaulieu Kampüsü'nde dün ve bu sabah çadırlar kurarak eylem yaptı.

Kampüse intikal eden polisler, burada diğer öğrencilere broşür dağıtan Filistin destekçilerine sert müdahalede bulundu.

Yağmur yağarken öğrencilerin eşyalarını fırlatan polisler, çadırları söktü ve eylemcilerden dağılmalarını istedi.

Açıklamaya göre, bir polis, ayakta duran barışçıl öğrencilerden birini sertçe yere yatırdı ve üzerine oturdu. Polis burada eylem yapan öğrencilerden 3'nü gözaltına aldı.

Öğrenciler, Rennes Üniversitesi'nin silah üreticisi firma Thales'le olan ilişkisine tepki göstermek ve Filistin'i desteklemek amacıyla Rennes Kampüsü'nde dün eylem başlatmıştı.

- Montrouge'da da 2 öğrenci gözaltına alındı

Lise Sendikaları Birliğinin (USL) X hesabından paylaştığı açıklamaya göre, Montrouge'daki lise öğrencileri de Maurice Genevoix Lisesi'nde, Gazze'de ateşkesin sağlanması ve Fransa'nın Filistin devletini tanıması talebiyle eylem yaptı.

USL'nin olaya ilişkin paylaştığı görüntülerde, 2 polisin 1 kişiye çelme takarak yere yatırmaya çalıştığı görülüyor.

Le Parisien gazetesinin haberine göre, Montrouge'daki eylemde 2 öğrenci gözaltına alındı.

Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail hapishanelerinde Filistinli 25 kadın "idari tutuklu" olduğunu açıkladı

Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail'in "idari tutukluluk" uygulamaları kapsamında herhangi bir suçlama yapmaksızın 25 Filistinli kadını hapishanelerde tuttuğunu bildirdi.

Cemiyetten yapılan yazılı açıklamada, idari tutukluluk uygulaması çerçevesinde gözaltında tutulan Filistinli kadınlar arasında, 4 gazeteci, 1 avukat ve öğrencilerin yanı sıra İsrail tarafından eşleri bir şekilde öldürülmüş kadınların da yer aldığı belirtildi.

Açıklamada, İsrail makamlarının 7 Ekim'den bu yana 5 bin 900 kişi hakkında idari tutukluluk kararı çıkardığına dikkat çekilerek, bunların arasında kadın çocuk ve yaşlıların da olduğu vurgulandı.

Kudüs şehidi Hasan Saklanan’ın naaşı hala kayıp Kudüs şehidi Hasan Saklanan’ın naaşı hala kayıp

Uzun yıllar İsrail hapishanelerinde tutulan eski Filistinlilerin de idari tutukluluk uygulamasına maruz kaldığı belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"İşgal güçleri, idari tutukluluk uygulamalarını benzeri görülmemiş bir hızla sürdürüyor; idari tutuklu sayısı nisan sonu itibarıyla 3 bin 424'e ulaştı. Son dönemde kadınlar, giderek daha fazla hedef alınıyor."

İsrail, "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor.

Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Hamas yöneticilerinden Ebu Zuhri: “İsrail direnişin koşullarına uymadıkça esirler gün ışığı göremeyecek”

Hamas yöneticilerinden Sami Ebu Zuhri, "İsrail direnişin koşullarına uymadığı sürece hiçbir anlaşmaya imza atmayacaklarını ve ellerindeki esirlerin gün ışığı göremeyeceğini” söyledi.

Tunus'ta düzenlenen Mağrib Maşrik Forumu’na katılmak üzere bu ülkede bulunan Hamas yöneticilerinden Ebu Zuhri, basın toplantısı düzenledi.

İsrail Filistin halkına yönelik saldırılarını durdurmayı kabul etmediği müddetçe herhangi bir anlaşma imzalamayı düşünmediklerini belirten Ebu Zuhri, "İşgalci direnişin koşullarını kabul etmediği ve Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurmadığı sürece elimizdeki esirler gün ışığı göremeyecek. Bizim belirlediğimiz şartlara göre işgalcinin elinde olan Filistinli esirlerin serbest kalmaları da yapılacak anlaşmalarda müzakere edilecek." dedi.

Ateşkes anlaşmasını İsrail'in engellediğine tüm dünyanın şahit olduğunu vurgulayan Ebu Zuhri, şu ifadeleri kullandı:

“Direniş güçleri arabulucuların sunduğu anlaşmayı kabul etmesine rağmen işgalci (İsrail) Gazze Şeridi’ndeki Refah kentine saldırarak anlaşmayı kabul etmediğini gösterdi. Refah’a yönelik saldırılar direniş gruplarını yıldıramayacak. Amerikan yönetiminin de pozisyonlarını yeniden değerlendirmeleri gerektiğini düşünüyoruz.”

Gazze'nin güneyindeki çatışmalarda bir İsrail askeri öldü

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana saldırılarına devam ettiği Gazze Şeridi'nin güneyindeki çatışmalarda bir İsrail askerinin öldüğü belirtildi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, 19 yaşındaki Ira Gispin adlı İsrail ordusunda çavuş olarak görev yapan askerin Gazze'nin güneyindeki çatışmalarda öldüğü duyuruldu.

Açıklamada, ölen askerle birlikte 7 Ekim'den bu yana İsrail ordusunun toplam kaybının 621'e yükseldiği, Gazze'nin karadan işgali sürecinde ise 273 askerin öldüğü bildirildi.

Kara saldırıları sırasında 1689 ve toplamda 3 bin 456 İsrail askerinin yaralandığı bilgisine yer verilirken, İsrail ordusunun açıkladığı ölü ve yaralı asker sayılarının gerçeği yansıtmadığı yönünde iddialar bulunuyor.