İsrail Ordu Radyosu, Ramazan ayı boyunca Batı Şeria’da binlerce yedek kuvvetin yanı sıra 24 taburun yerleşimcileri korumak için görev yapacağını bildirdi.

Kanal 12 televizyonu, güvenlik servislerinin şiddetli huzursuzluk korkusuyla güvenlik güçlerini Tapınak Tepesi’ne konuşlandırdığını duyurdu.

İsrail, Ramazan ayında güya büyük bir gerginlik yaşanmasından korkuyor ve Ramazan arifesinde, Hamas hareketinin Batı Şeria ve Kudüs’ü ‘alevlendirme’ planı olduğuna inandırmaya çalışıyor.

Mossad, Hamas’ın rehine anlaşması yerine Ramazan ayı boyunca şiddetin artmasını tercih edeceğini öne sürdü.

Başbakan Binyamin Netanyahu’nun ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Bu aşamada Hamas sanki bir anlaşmayla ilgilenmiyormuş gibi pozisyonunu koruyor ve Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin zararına da olsa Ramazan ayında bölgeyi alevlendirmeye çalışıyor” denildi.

Yahudiler, Hamas’a yönelik suçlamaları Ramazan'da daha da artırmaya başladı.

İsrailli bir güvenlik kaynağı, hareketin bu aşamada Batı Şeria’daki operasyonları yönlendirmeye çalıştığını söyledi.

Mescidi Aksa Israil Askerleri

Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girişi engelleniyor

Gazze'de en az 13.000 Filistinli 'kayıp' Gazze'de en az 13.000 Filistinli 'kayıp'

Yerel basında çıkan haberlere göre, İsrail güçleri Ramazan arifesinde yüzlerce Filistinlinin işgal altındaki Doğu Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya girmesini engelledi.

Şehit sayısı 31 bini aştı

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 31 bini aşkın Filistinli şehit edildi ve 75 bine yakın kişi yaralandı. İsrail'de Hamas'ın 7 Ekim saldırılarında revize edilen ölü sayısı 1.139'da bulunuyor ve düzinelercesi esir tutulmaya devam ediyor.

Esir sayısı 8 bine yaklaştı

7 Ekim 2023'ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria'da esir aldığı Filistinlilerin sayısı 7 bin 450'ye yükseldi.

Terörist İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'ne saldırı başlattığı 7 Ekim 2023'ten bu yana, işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de Filistinlilere yönelik esir alma, baskın ve saldırılarda artış yaşanıyor.