İsrail askerlerinin, baskın düzenlediği Gazze'deki Şifa Hastanesi'nde onlarca sağlık personeli ile yerinden edilmiş kişiyi alıkoyarak sorguya aldığı bildirildi.

Şifa Hastanesi'ndeki sağlık kaynaklarının yaptığı açıklamaya göre, İsrail ordusu, Şifa Hastanesi'nin ameliyathane, böbrek, dahiliye, hasta kabul ve doğumhane binalarına baskın düzenledi, bodrum katlarında ise patlama gerçekleştirdi.

İsrail askerlerinin, baskın düzenlediği binalarda arama yapmak üzere kapalı kapıları patlayıcı ile patlattığı bildirildi.

İsrail askerlerinin hastanede onlarca sağlık personelini ve yerinden edilmiş kişiyi alıkoyarak sorguya aldığı, ayrıca bazı kişileri ellerini ve gözlerini bağlayarak ve kıyafetlerini çıkararak bilinmeyen bir yere götürdüğü aktarıldı.

Hastane binasına ve çatısına da keskin nişancıların yerleştirildiği kaydedildi.

İsrail ordusu, bu sabah Gazze'de binlerce hasta ile yerinden edilmiş sivilin bulunduğu bölgenin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesi'ne baskın düzenlemişti.

Ürdün: İsrail'in Şifa Hastanesi'ndeki vahşeti karşısında BMGK'nin sessizliğini kınıyoruz

İsrail ordusunda, birkaç saat içinde üst düzey ikinci istifa İsrail ordusunda, birkaç saat içinde üst düzey ikinci istifa

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'nde yer alan Şifa Hastanesi'ne yönelik "vahşeti" karşısında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) sessizliğini kınadıklarını belirtti.

Safedi, X sosyal medya platformundan paylaştığı açıklamada, Şifa Hastanesi'ndeki felaketin, BMGK'nin sergilediği sessizliğin müsaade ettiği "barbarlığı" gösterdiğini ifade etti.

Ürdünlü Bakan, "BMGK, bebeklerin kuvözden çıkarmaya zorlanması konusunda nasıl sessiz kalabilir? BMGK'nin (Şifa Hastanesi'ndeki) bu vahşet ve bebeklerin kuvözden mahrum bırakılması karşısında sergilediği sessizliği kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

Savaş suçları karşısındaki bu sessizliğin kabul edilemez olduğunu belirten Safedi, BMGK'nın harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

İsrail ordusu, bu sabah Gazze'de binlerce hasta ile yerinden edilmiş sivilin bulunduğu bölgenin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesi'ne baskın düzenlemişti.