Japonya vatandaşı Doi Hikaru Müslüman olmak istediğini belirterek Tokyo Camii’ne başvurdu.

Tokyo Camii’nde düzenlenen ihtida töreninde Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman olan Hikaru, Müslüman olma sürecini şöyle anlattı:

"Şu anda 19 yaşındayım. Teikyou Üniversitesi Edebiyat Fakültesi 1. sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık üç yıldır İslam dinini araştırıyorum. İslam kelimesini ilk defa lise 2. sınıfta tarih dersinde duydum. Japonya’da okullarda din dersi olmadığından dinlerle ilgili bilgiler ve kavramlar tarih derslerinde anlatılır. Dersimizde dinlerdeki inanç sistemleri konusu anlatılırken İslam inanç sisteminin diğer dinlerdeki inanç sistemlerinden farklı olduğunu fark ettim. Japonya’da Müslümanların ibadet yerleri olduğunu öğrendiğimde bir mescide gittim, ancak orası çok küçüktü ve gözlemde yapamamıştım. Sonrasında Tokyo Camii’ni öğrendim ve ilk olarak 2023 yılı Temmuz ayında Tokyo Camii’ni ziyarete geldim. Cuma namazıydı ve çok kalabalıktı. Herkes bir arada aynı yöne doğru aynı hareketleri yapıyordu. Kimseye renginden veya başka bir özelliğinden dolayı ayrıcalık yapılmıyordu. Namazdan sonra herkes birbirine sarılıyordu.

Ezanı dinledim, hiçbir şey anlamasam da çok etkileyiciydi. Ruhuma işlemişti ve kulaklarımda sürekli Ezan sesi yankılanıyordu. Sanki Ezan bana bir şeyler anlatıyordu. Anlamını araştırdım. Anlamından çok etkiledim. Orada, Allahtan başka ilah yoktur, haydi kurtuluşa diyordu. Sanki Ezan beni çağırıyordu.

İslam dinini araştırdıkça hayatın ve yaşamanın güzel ve değerli olduğunu, gerçekten de kurtuluşun burada olduğunu anladım. Tokyo Camii’nin Japonya’da olmasını kendim için bir şans olarak değerlendiriyorum. Fırsat buldukça Tokyo Camii’ne geliyorum ve vaktimi burada değerlendiriyorum."

Erem Şentürk: Kendini yakmak İsrail'i destek eylemidir Erem Şentürk: Kendini yakmak İsrail'i destek eylemidir

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Tokyo Camii İmam Hatibi Kurra Hafız Muhammet Rıfat Çınar, Doi Hikaru’ya İslam dininin iman, ibadet ve ahlak ilkelerinden bahsederek bilgiler verdi.

Merasim sonunda Doi Hikaru’ya İhtida Belgesi takdim edilerek Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından Japonca Kur’an-ı Kerim ve İslamiyet’le ilgili kitaplar hediye edildi.