ABD'de 5 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri yaklaşırken, ön seçim süreci "Süper Salı" denilen ve 15 eyalet ile bir bağlı bölgede gerçekleştirilen seçimlerle devam etti.

Milyonlarca Amerikalı seçmen, kendi partilerindeki aday adayları arasından seçim yapmak için Alabama, Alaska (sadece Cumhuriyetçi Parti), Arkansas, California, Colorado, Maine, Massachusetts, Minnesota, Kuzey Carolina, Oklahoma, Tennessee, Texas, Utah, Vermont ve Virginia eyaletleri ile bağlı bölge Amerikan Samoası'nda (sadece Demokrat Parti) dün oylarını kullandı.

Demokratlarda Biden'ın rakibi olmadığından gerçek anlamda bir yarış içinde olmasa da ön seçimler ilgili yasa ve kurallara göre yapılmaya devam ediyor.

Amerikalı Hristiyan gruptan ABD Senatosu'nda Gazze protestosu Amerikalı Hristiyan gruptan ABD Senatosu'nda Gazze protestosu

15 eyaletin tamamındaki ön seçimleri kazanan Biden'a karşı bazı eyaletlerde bir anlamda "protesto oyları" olarak görülen "kararsız" oyların çokluğu ise dikkat çekti. Örneğin Biden, kritik eyaletlerden Kuzey Carolina'da resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 87 oy alırken, kararsız oyların oranı yüzde 12'yi aştı.

Benzer şekilde Minnesota eyaletinde de yüzde 65 ile ön seçimi kazanan Biden'a karşı Demokrat seçmenlerin yaklaşık yüzde 20'si "kararsız" oy seçeneğine oy attı.

TRUMP ÇOK RAHAT

Öte yandan az da olsa Nikki Haley ile rekabeti merak edilen Trump, 15 eyaletin Vermont hariç 14'ünde rahat kazanarak Cumhuriyetçi seçmen nezdinde partinin tek başkan adayı olduğunu ortaya koydu.

Vermont eyaletindeki ön seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 50 civarında oy alan Haley ise yüzde 45 düzeyinde oy alan Trump karşısında dün geceki başarısını kazandı. Haley hafta sonu başkent Washington DC'deki ön seçimlerin ardından ikinci kez bir eyaletteki ön seçimi kazanmış oldu.

Alabama'da yüzde 83 civarında oy alan Trump, Arkansas'ta yüzde 75, California'da yüzde 74, kritik eyaletlerden Kuzey Carolina'da yüzde 74, Texas'ta yüzde 78 ve Virginia'da da yüzde 63 düzeyinde oya ulaştı.

Dünkü sonuçların ardından Trump'ın 893 Cumhuriyetçi delegeye, Biden'ın ise bin 289 Demokrat delegeye ulaştığı bildirildi.

GAZZE TAVRI BİDEN'A PUAN KAYBETTİRİYOR

Uzmanlar dün gerçekleşen ön seçimler hakkındaki genel değerlendirmeleri "Biden'a düşen destek" ve "Trump karşıtlığı" üzerinden okudular. 

Başkan Joe Biden "Süper Salı"da Demokratların aday belirleme yarışlarının neredeyse tamamını kazanmasına rağmen Minnesota ve diğer altı eyalette İsrail'e verdiği desteğe yönelik yapılan büyük bir protesto oyu, yeniden seçilme kampanyası için rahatsız edici sorular ortaya çıkardı.

Minnesota'da beklenen oyların neredeyse %90'ı sayılırken, Demokratların %19'u Biden'ın İsrail'in Gazze'de Hamas'a yönelik saldırılarına verdiği desteğe karşı olduklarını göstermek için oy pusulalarını "kararsız" olarak işaretledi.

Alabama, Colorado, Iowa, Massachusetts, Kuzey Carolina ve Tennessee olmak üzere diğer altı Süper Salı eyaletinde de Demokratların oy pusulalarında "kararsız" oyu yer aldı.

Edison Research'e göre bu eyaletlerdeki destek Iowa'da %3.9 ile Kuzey Carolina'da %12.7 arasında değişirken, bu eyaletlerin her birinde oyların %85'inden fazlası sayıldı.

Edison, Müslüman Amerikalılara katılarak oy kullanmayanlar arasında öğrencilerin, banliyö kadınlarının ve liberal Yahudi aktivistlerin de bulunduğunu söyledi.

Geçen hafta Michigan'daki Demokrat önseçiminde 100.000'den fazla kişi ya da tüm seçmenlerin %13'ü benzer bir protesto düzenlemişti.

Minnesota'daki organizatörler, protestonun büyük bir Arap Amerikalı nüfusa ev sahipliği yapan Michigan'daki kadar destek çekmesini beklemediklerini söylemişlerdi. Bunun yerine, oy oranı daha da yüksekti.

BİDEN, TRUMP KARŞITLIĞI İLE SEÇİME GİRECEK

Biden'ın Kasım seçimlerine Trump karşıtlığı üzerinden hazırlanacağı ifade edildi. Bazı uzmanlara göre ön seçimlerden alınan sonuçlar anketlere kıyasla Trump açısından düşük kaldı. Rakip aday sayısı 1'e inince ve Haley, Trump'ı açıkça hedef aldıkça Trump karşıtı Cumhuriyetçiler konsolide olduğu ifade edildi

Bu kitlenin Kasım seçimlerinde Trump yerine Biden'a oy verebileceği veya sandığa gitmeyebileceği tahmin ediliyor. Biden'ın da en çok güvendiği nokta da burası olduğu ifade ediliyor. "Trump'ı benden daha az seviyorlar" diyerek açıklamalar yapan Biden, 2024 Kasım seçimlerini kazanırsa "Yetmez ama Biden" diyenler sayesinde olacağını düşünüyor.

Baran-Haber