BBC uluslararası saha editörü Jeremy Bowen, Hamas'ın Aksa Tufanı ile başlayan ve İsrail'in katliama dönüştürdüğü süreci değerlendirdi.

Bowen, Hamas'ın beklenmedik Aksa Tufanı harekatının bölgede ve dünyada beklenmedik olayları tetiklediği iddia etti. 

Bowen, harekat gününden itibaren vahşice Gazzeli sivilleri öldüren İsrail'e sonsuz kredi sağlayan ABD'nin, Müslüman ve Arap toplumlarda "suç ortağı" olarak görüldüğünü ifade etti.

Yazara göre esas kırılma noktası ise Ehli Baptist hastanesinin vurularak en az 500 kişinin ölmesi oldu. Bu saldırı ile birlikte Biden'ın bölge turu tamamen altüst oldu ve Ürdün'de Sisi, Mahmut Abbas ve Ürdün Kralıyla yapılması planlanan dörtlü zirve Arap liderler tarafından iptal edildi.

SÜREÇ FİLİSTİN'İN DEVLET OLARAK TANINMASINA DOĞRU GİDİYOR

Yazar bu sürecin Filistin devletinin İsrail tarafından tanınacağa noktaya doğru gittiğini ifade etti: "İsrail'in yeniden görüşmelere başlaması için başkenti Kudüs olan bir devlet için Filistinlilere toprak devretmeyi tartışması gerekecek."

Bunun en büyük sebebi ise Netanyahu ve İsrail'in öncesinde ve bu süreçte yaptıkları hatalar zinciri: "Netanyahu, İsrail'deki pek çok siyasi rakibi tarafından, Hamas saldırısı sırasında, iş başında uyuduğu ve feci bir askeri ve istihbarat başarısızlığına başkanlık ettiği için kınandı. İsrailliler hükümetlerinin kendilerini güvende tutabileceğini düşündüler. Netanyahu ile doğrudan ilgili bir başka yanılsama da Filistinlilerin bağımsızlıklarına izin verilmeden yönetilebileceği varsayımıydı. Bunun bir parçası da Hamas ile İsrail'e geri dönmesine izin verilen işçi sayısı gibi konularda anlaşmalar yapmaktı. Netanyahu aynı zamanda, klasik bir böl ve yönet taktiği kullanarak, Filistinlilerin liderliği için Hamas'ın başlıca rakipleri olan Filistin Yönetimi'nin altını oymaya çalıştı."

Terörist İsrail, Han Yunus kentine şiddetli hava saldırısı düzenledi Terörist İsrail, Han Yunus kentine şiddetli hava saldırısı düzenledi

Bowen'e göre tüm bu gerekçelerle İsrail, Filistin'i tanımaya mecbur kalacak gibi gözüküyor: "Netanyahu ya da halefi, gelecek nesli daha fazla savaştan kurtarmanın bir yolunu bulmak istiyorlarsa düşüncelerini değiştirmek zorunda kalacaklar."