BM raportörleri, İsrail'e silah satışının derhal durdurulması çağrısında bulundu BM raportörleri, İsrail'e silah satışının derhal durdurulması çağrısında bulundu

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, resmî davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Birleşik Krallık Savunma Bakanı Grant Shapps’i Millî Savunma Bakanlığında askerî törenle karşıladı. Askerî bando tarafından iki ülke ulusal marşlarının çalındığı törende Bakan Shapps’in Onur Kıtası’nı selamlamasının ardından iki Bakan önce baş başa görüştü, ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

Görüşme sırasında Bakanlar, “Savunma İş Birliği Niyet Beyanı” imzaladı. Ardından ortak basın açıklaması gerçekleştirildi. Bakan Shapps’i Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Yaşar Güler, “Birleşik Krallık, Türkiye’nin önemli bir müttefiki ve stratejik ortağıdır.” diye konuştu. Güler, sözlerine şu ifadeler ile devam etti:

“Görüşmemizde Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan desteğimizi yineledik, ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunduk. İkili askerî iş birliğimizi daha da güçlendirme kararlılığımızı karşılıklı olarak dile getirdik. Birleşik Krallık ile başta Millî Muharip Uçağımız KAAN olmak üzere birçok alanda var olan iş birliğimizi Eurofighter Typhoon savaş uçakları gibi yeni konularda da geliştirmek istiyoruz.”

Görüşmede TFX Projesi ile Türkiye’nin Eurofighter Typhoon tedarik talebinin de ele alındığını aktaran Bakan Shapps ise “Karşılıklı pek çok iş birliği alanlarımızı ve ilişkilerimizi ele aldık. İlişkilerimiz Birleşik Krallık için çok önemlidir. Özellikle terörle doğru şekilde mücadele eden iki tecrübeli ülkeyiz. Bunun da son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla iş birliğimiz çok derin.” diye konuştu.

Buna ek olarak Birleşik Krallık Savunma Bakanı ve beraberindeki heyet Savunma Sanayii Başkanlığı’nı ziyaret etti. SSB Başkanı Haluk Görgün, farklı alanlarda iş birliklerinin görüşüldüğünü belirterek şu ifadeleri kullandı, “Birçok alanda var olan iş birliklerimizi ve önümüzdeki dönemde savunma sanayii alanında yapılabilecek ortak çalışmaları istişare ettik.”