ABD uçak gemisi görev grubu ile İngiliz Kraliyet Donanması'nın İsrail'in Filistin'deki saldırılarına destek için Doğu Akdeniz'e gönderildiği bir dönemde, Türk Deniz Kuvvetleri Kıbrıs açıklarında tatbikat yapacağını duyurdu.

Terörist İsrail, 30 Filistinli kadın ve çocuk esiri serbest bıraktı Terörist İsrail, 30 Filistinli kadın ve çocuk esiri serbest bıraktı

13 Ekim'de Antalya İstasyonu'ndan yayınlanan denizcilik bildiriminde (Navtex mesajı), “Atış eğitimi, 16-20 Ekim 2023 saat 0600Z-1500Z arasında aşağıdaki sahada yapılacaktır.” denildi. Tatbikat sahasının koordinatlarının, KKTC'nin Güzelyurt ilçesinin açıklarını kapsadığı görüldü.

Bunun üzerine Güney Kıbrıs tarafından yayınlanan bir karşı Navtex mesajında ise söz konusu bildirimin “geçersiz istasyondan” yayınlandığı iddia edilerek, bu mesajın uluslararası hukuku ve deniz güvenlik prosedürlerini ihlal ettiği ileri sürüldü.

Ancak Türk Donanması'nın 16 Ekim'den itibaren bu eğitimleri icra etmesi bekleniyor.

23 EKİM'DE ORTAK TATBİKAT BAŞLAYACAK

Diğer yandan, 23-27 Ekim tarihleri arasında Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin her yıl birlikte icra ettiği “Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Davet Tatbikatı”nın başlayacağı öğrenildi. Bu tatbikata ilişkin yapılan açıklamada da şu bilgiler paylaşıldı:

RUSLAR DA SURİYE AÇIKLARINDA TATBİKATTA

“Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2023 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC Arama Kurtarma Teşkilatında yer alan sivil ve askerî unsurların katılımıyla, 23-27 Ekim 2023 tarihleri arasında, Girne 101 Evler bölgesinde, Doğu Akdeniz’de, Gazimağusa açıklarında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprakları ve karasuları ile Türk Arama Kurtarma Bölgesi içerisinde yer alan uluslararası sularda icra edilecektir.”

Bölgede gerginliğin arttığı dönemde Rus Donanması da bayrak göstermeye başladı. Suriye'deki Tartus Limanı'nda konuşlu Rus savaş gemileri, daha önce Suriye açıklarındaki geniş bir sahada tatbikat yapacağını Türkiye'ye bildirmişti. Bu nedenle Lübnan sınırına kadar uzanan bir saha, Rus atış eğitimleri için kapatıldı. Bu eğitimlerin de 31 Ekim'e kadar devam etmesi bekleniyor. Ruslar, daha önce Suriye'yi vurmaya gelen İngiliz denizaltılarını Akdeniz'de engellemiş ve geri dönmelerini sağlamıştı.