Ön cephedeki çatışmalarla ilgili Rus haberlerine göre, Donetsk bölgesinde Ukrayna’nın 12 saldırısı püskürtüldü.

Rusya’nın askeri faaliyetlerinin çoğu, Tuna Nehri üzerindeki bir Ukrayna limanında bulunan tahıl altyapısına zarar veren hava saldırılarına odaklandı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz’de sivil bir gemiye refakat ederken bir Rus savaş gemisine saldırmaya çalışan Ukrayna’ya ait bir silahlı insansız hava aracının (SİHA) imha edildiğini bildirdi.

Ukrayna kuvvetleri, işgal altındaki bölgeleri geri almak için Haziran ayında bir karşı saldırı başlattı ve işgal altındaki ülkenin doğusu ile Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’ı birbirine bağlayan bir köprüyü kesmek için güneye Azak Denizi’ne doğru ilerliyor.

Kiev ayrıca, Rus güçlerinin aylarca süren çatışmalardan sonra Mayıs ayında ele geçirdiği, ülkenin doğusundaki Bahmut şehri yakınlarındaki bölgelerin kontrolünü yeniden ele geçirdiğini açıkladı.

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Malyar, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, “Rus kuvvetleri ısrarla Bahmut bölgesindeki ilerlememizi durdurmaya çalıştı” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Oleksiy Danilov ise devlet televizyonunda yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Rus kuvvetleri, Ukrayna’yı işgal ettikleri aylarda savunmalarını hazırlamak ve geniş bölgelere mayın döşemek için yeterli zamana sahipti. Düşman bu olaylara tam hazırlık yapmış. Güçlerimizin yeniden ele geçirdiği bölgede mayın sayısı fazla. Ortalama olarak metrekare başına 3, 4 veya 5 mayın bulunuyor.”

“İsrail'in soykırımını örtbas etmek için antisemitizm suçlamaları kullanılıyor” “İsrail'in soykırımını örtbas etmek için antisemitizm suçlamaları kullanılıyor”

Danilov, Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in ilerlemenin umulduğundan daha yavaş olsa da hayatları riske atmaktan kaçınmak için aceleye getirilmeyeceği yönündeki ifadelerini yineleyerek şöyle devam etti;

“Bizden başka hiç kimse nihai tarihi belirleyemez. Program yok. Asla karşı saldırı ifadesini kullanmam. Askeri operasyonlar var ve bunlar birçok faktöre bağlı olan çok karmaşık operasyonlar.”

Rusya Savunma Bakanlığı ise, Ukrayna kuvvetlerinin, Donetsk bölgesinin güney ve kuzey kesimlerinde çeşitli bölgelerde ilerlemek için başarısız girişimlerde bulunduğunu iddia etti.

Şarkul Avsat