Kaynaklar, Rus güçlerinin Batı değerlendirmelerin beklediğinden daha fazla yeterlilik gösterdiğini söyledi.

Yetkililerden biri karşı taarruzun "hiçbir cephede beklentileri karşılamadığını" söyledi.

Batılı değerlendirmelere göre Rus savunma hatları iyi tahkim edilmiş durumda ve bu da Ukrayna güçlerinin bu hatları aşmasını zorlaştırıyor.

Buna ek olarak Rus güçleri füze saldırıları ve mayınlarla Ukrayna zırhlılarını engellemekte başarılı oldu ve hava gücünü daha etkin bir şekilde kullanıyor.

Batılı yetkililerden biri, Ukrayna güçlerinin mayın tarlalarına karşı "savunmasız", Rus güçlerinin ise savunmada "yetkin" olduğunu kanıtladığını söyledi.

Yetkililer karşı taarruzun henüz ilk aşamalarında olunduğu ve ABD ile müttefiklerinin Ukrayna güçlerinin zaman içinde toprak kazanımı elde edebileceğine dair "iyimserliklerini korudukları" konusunda uyarıda bulundular.

ABD ve müttefiklerinin, son birkaç hafta içinde kademeli olarak başlatılan ve Rusya'nın geçen yıl işgaliyle başlayan savaşı kimin kazanacağının belirlenmesi açısından hayati önem taşıyan karşı taarruzun ilerleyişine ilişkin tam bir değerlendirme için en azından Temmuz ayına kadar beklemeleri bekleniyor.

Bu yetkililer ayrıca Ukrayna güçlerinin Rus taktik ve savunmasına uyum sağladığını ve daha fazla operasyon gerçekleştirdiğini belirtiyor. Son günlerde Ukrayna güçleri Rus uçaklarını hedef alma ve düşürme konusunda da daha başarılı oldu.

Batılı yetkililerden biri sonuç olarak karşı taarruzun Ukrayna ve Rusya için "zorlu bir mücadele" olduğunu ve her iki tarafın da ağır kayıplar verdiğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky Çarşamba günü yaptığı açıklamada ilerlemenin "arzu edilenden daha yavaş" olduğunu kabul etti.

Zelenskiy BBC'ye verdiği bir mülakatta "Kesinlikle daha büyük adımlar atmak isterdik" dedi. "Ancak yine de savaşanlar kazanacak ve kapıyı çalanlara kapı açılacaktır."

Karşı saldırıdan çok önce Batılı yetkililer, özellikle Rus güçlerinin savunma hatlarını kazmak ve güçlendirmek için haftalar harcadığı düşünüldüğünde, topraklarını savunan güçlerin her zaman önemli avantajlara sahip olduğu konusunda uyarıda bulundu.

CNN'e konuşan bazı yetkililer olumsuz hava koşullarının Ukrayna güçleri için bir sorun teşkil ettiğini söyledi.

İsrail, Filistinlileri bombalamak için Meta'nın WhatsApp'ını kullanıyor İsrail, Filistinlileri bombalamak için Meta'nın WhatsApp'ını kullanıyor

"Hava durumu, araçların trafiğe çıkmakta zorlanması nedeniyle saldırı programına zarar veriyor. Ukraynalı kayıplar ağır, ancak Rusların göstermeye çalıştığı kadar kötü değil" dedi.

Geçen hafta Brüksel'de yapılan Savunma Temas Grubu toplantısının ardından ABD'li üst düzey general Ukrayna'nın "istikrarlı bir ilerleme" kaydettiğini söyledi ancak uzun soluklu bir mücadeleye hazır olmaları gerektiği uyarısında bulundu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, "Bu çok zor bir mücadele, çok şiddetli bir mücadele ve muhtemelen çok zaman alacak ve yüksek maliyetli olacak" dedi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukrayna'nın karşı taarruzun ilk günlerinde zırhlı araçlarını kaybetmesine atıfta bulunarak, "Ukraynalılar hasar gören teçhizatı kurtarma, mümkün olan yerlerde onarma ve bu teçhizatı tekrar savaşa sokma yeteneğine sahipler" dedi.

Austin, "savaş hasarı olmaya devam edecek" ancak Ukrayna güçleri "hala çok fazla savaş kabiliyetine, savaş gücüne sahip" diye ekledi.