Ürdün Kralı 2. Abdullah, Filistinlileri Mısır veya Ürdün’e gönderme girişimlerine karşı uyararak, insani durumun Gazze Şeridi ve Batı Şeria sınırları içerisinde ele alınması gerektiğini vurguladı.

Ürdün Kralı, Berlin’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Filistinlileri Mısır veya Ürdün’e gönderme girişimlerine değinerek, “Bu bir kırmızı çizgi, çünkü bunun, bazı olağan şüphelilerin sahada fiili sorunlar yaratmaya yönelik planı olduğunu düşünüyorum. Ürdün’de mülteci olmayacak, Mısır’da da mülteci olmayacak” dedi

Filistinli gruplarla İsrail arasında 7 Ekim’den bu yana devam eden savaş nedeniyle tüm bölgenin ‘uçuruma düşmenin eşiğinde’ olduğunu vurgulayan Ürdün Kralı, “Bütün bölge uçuruma düşmenin eşiğinde. Oraya varmamızı önlemek için tüm çabalara ihtiyacımız var” diye konuştu.

Ürdün Kralı ayrıca, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın diğer ülkelere yayılmasına izin verilmesi halinde Ortadoğu’da vahim bir durumun ortaya çıkabileceği konusunda da uyardı.

İki devletli çözüme dayalı barışın, Filistinliler, İsrailliler ve bölgedeki herkes için güvenli bir geleceğe giden tek yol olduğunun da altını çizdi.

Kral Abdullah, acil insani yardım sağlanması ve sivillerin korunması gerektiğini vurgulayarak, “Her iki tarafta da sivillerin öldürülmesini kınıyoruz ve tüm dünyanın bunu yapması gerekiyor” dedi.

Kanadalı yazar Yves Engler: Batı, İsrail istemediği için ateşkesi dillendirmeye korkuyor Kanadalı yazar Yves Engler: Batı, İsrail istemediği için ateşkesi dillendirmeye korkuyor

Şarku’l Avsat’ın Reuters’tan aktardığı habere göre, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise, Ortadoğu’da gerilimin önlenmesi çağrısında bulundu.

Scholz, “Hizbullah ve İran’ı bu çatışmaya müdahale etmemeleri konusunda bir kez daha açıkça uyarıyorum” dedi.