Ürdün’ün başkenti Amman’daki İsrail Büyükelçiliği’ne bazı gençlerin yaklaşmaya çalışmasının ardından güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandığı bildirildi.

Ürdün çevik kuvvet polisi, işgal güçlerinin Gazze'deki savaş suçlarını protesto etmek amacıyla Siyonist rejimin büyükelçiliğine yürüyen binlerce göstericiyi dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. Polisin saldırısında çok sayıda gösterici yaralandı ve göz altına alındı.

Protestocular "Ürdün topraklarında Siyonist büyükelçiliğine hayır" sloganları atarak hükümete İsrail'le olan barış anlaşmasını iptal etme çağrısında bulundu. Ayrıca Hamas'ı destekleyen sloganlar da attılar.

Şarku’l Avsat’ın Arap Dünyası Haber Ajansı’ndan (AWP) aktardığına göre ‘Ürdün Gençliği Direnişe Destek İçin Toplanıyor’ isimli oluşum, teravih namazının ardından ‘Siyonist Düşmanın Elçiliğinin Kuşatılması’ başlığıyla büyükelçilik yakınında stant açacağını duyurmuştu.

Binlerce Ürdünlü, İsrail büyükelçiliğinin kapatılması ve barış anlaşmasının iptali talebiyle Rabieh bölgesinden İsrail büyükelçiliğine doğru yürüyüşe katıldı.

Grubun bir üyesi olan Halid En Natur AWP’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Gençlik grubu, Gazze Şeridi’ndeki Şifa Hastanesi’nin kuşatılması, cinayet ve taciz vakalarına ilişkin haberlerin yayılmasının ardından, İsrail büyükelçiliğini kuşatma girişiminde bulunmaya karar verdi.

Natur, güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandığını ve onlarca genci gözaltına aldığını da bildirdi.

Göstericiler, Gazze’de ‘soykırım’ olarak tanımladıkları saldırıları kınayan sloganlar attılar ve büyükelçiliğin çevresindeki yoğun güvenlik önlemlerinin ortasında Ürdün ve Filistin bayraklarını salladılar.

İsrail: İran'a karşılık vermekten son anda vazgeçildi İsrail: İran'a karşılık vermekten son anda vazgeçildi

Ürdün, geçtiğimiz Kasım ayında Tel Aviv’deki büyükelçisini geri çağırdı ve İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan, yoğun protestolar nedeniyle ülkeden ayrılmış olan İsrail’in Amman Büyükelçisi’ni geri göndermemesini istedi.