Kassam Tugayları'ndan roket saldırısı Kassam Tugayları'ndan roket saldırısı

CIA'den üst düzey bir yetkili, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik bombardımanı sırasında Facebook sayfasında Filistin yanlısı bir fotoğraf paylaştı, ancak daha sonra medya tarafından haberleştirilmesinin ardından bu paylaşımı ve diğer Filistin yanlısı paylaşımlarını sildi.

Financial Times Salı günü CIA'in analizden sorumlu direktör yardımcısının 21 Ekim'de Facebook kapak fotoğrafını Filistin bayrağı sallayan bir adamın resmiyle değiştirdiğini bildirdi.

Yetkilinin ayrıca üzerinde "Özgür Filistin" yazılı bir çıkartma bulunan bir selfie fotoğrafı da paylaştığı anlaşıldı. Financial Times, fotoğrafı tanıyan ve ismi açıklanmayan bir kişiye dayandırdığı haberinde fotoğrafın savaştan yıllar önce Facebook'a yüklendiğini bildirdi.

Habere göre Financial Times'ın yetkiliyle temasa geçmesinin ardından görüntüler Pazartesi günü silindi.

Operasyon direktörlüğü gibi CIA yetkilileri çoğunlukla kimliklerini gizleyerek çalışırken, teşkilat için analiz sağlayan diğer kişiler kamuya daha açık bir profile sahip olabiliyor.

Ancak devlet istihbaratı alanında çalışan yetkililerin, özellikle de üst düzey yetkililerin güncel olaylara ilişkin siyasi görüşlerini paylaşmaları son derece ender rastlanan bir durum.

CIA'de analizden sorumlu müdür yardımcısı, saha görevlilerinin yurtdışındaki yabancı kaynaklardan topladığı ham istihbaratı inceler ve değerlendirir. Bu istihbarat, Başkan'ın günlük özeti olarak bilinen ve ABD liderinin neredeyse her gün aldığı son derece gizli bir belgeye dönüşür.

Üst düzey bir ABD istihbarat yetkilisinin Filistin davasını destekler nitelikte görüntüler paylaştığının ortaya çıkması, İsrail'e verdiği koşulsuz destek nedeniyle yetkililerin tepkisiyle karşılaşan Biden yönetimi için hassas bir döneme denk geldi.

Financial Times'ın haberi, 7 Ekim'de savaşın patlak vermesinden bu yana istihbarat camiasından üst düzey bir ABD yetkilisinin Filistin yanlısı görüş bildirdiğini ilk kez ortaya koyması bakımından oldukça dikkat çekici.

CIA apolitik olmakla ve çalışanlarının siyasi görüşlerinden bağımsız olarak ABD başkanına tarafsız istihbarat sağlamakla övünen bir yapıya sahip. Üst düzey bir istihbarat görevlisinin kişisel siyasi açıklamalarda bulunması son derece nadir görülen bir şey.