ABD ve İsrail'in köpekliğini yapan Suudi rejimin Kabe imamı Abdurrahman Sudeysi, “Gazze’deki fitneye alet olmayın. Yöneticilerinizin sözlerine itaat edin. Üzerinize vazife olmayan işlere karışmayın.” dedi. 

Sudeysi'nin alçaklıkları bitmek bilmiyor.

Yıllar önce, İslam Âlemi Birliği’in düzenlemiş olduğu konferansa katılmak üzere New York’a giden Sudeysi, Suudi Arabistan'ın El-İhbariyye kanalına konuşup, "Bugün Suudi Arabistan ve ABD dünyanın iki kutbu. Allah'a hamdolsun dünyayı birlikte yönetiyorlar" demişti.

2019 haziran ayında da, İsviçre’nin Cenevre şehrinde, bir camide yaptığı konuşma sonrasında, Cezayirli bir Müslüman tarafından kendisine tepki gösterilmişti. Amatör bir çekim sayesinde dünyanın her tarafına ulaşan bu tepkiyi, imam Sudeys dinlememek için hızla uzaklaşmıştı.

Çekilen videoda “Allah’a emanet olun. Selamun aleykum ve rahmetullah ve berakatuh” sözleri duyulan Sudeys, konuşmasını bitirip salondan ayrılmak için harekete geçtiği görülüyor. Dinleyiciler arasında bulunan bir Müslüman kendisine sesleniyor. Sudeys’e hitaben yine arapça olarak hitap eden Cezayirli Müslüman, “Konuşma yok mu Şeyh? Soru sormak yok mu Şeyh?” diye soruyor. Sudeys salonun çıkışına doğru yürümeye devam ederken, Cezayirli’nin tekrar seslendiği duyuluyor: “Size sorum var Şeyh!”

Sudeys’in oralı olmayarak salondan çıkması üzerine, Cezayirli yüksek sesle arkasından bağırarak sorularını yöneltti:

“Amerika ve Suudi Arabistan dünya ülkelerini ve halkları barışa doğru nasıl götürüyor?

Yemen’deki ve Katar’daki kardeşlerimizi abluka altına alırken nasıl olur da bize güvenden bahsedersiniz?

1992 yılındaki Cezayir darbesini, Mısır ve Türkiye’deki darbeleri nasıl desteklediniz?”

Sudeys'in 2020 yılında bir Cuma günü verdiği hutbe de İsrail'e sevgisini göstermişti. Sudeys'in Cuma hutbesi, İsrail ile normalleşmeye işaret etmesi ve bu konu üzerinde durulması üzerine tepki almıştı. 

Kabe İmam Sudeys'in hutbede normalleşmeye göndermeler yaptığı iddia edilirken "Peygamber zamanında bunun emsallerinin varlığını ve peygamberin Yahudilerle güzel ilişkiler içinde olduğunu" belirtmesi dikkat çekti.

Suudi Arabistan’da Kâbe İmamı Şeyh Abdurrahman es-Sudeysi‘nin Cuma hutbesinde Yahudi övgüsüne yer vermesinin tepkileri sürerken tepki çeken bir hamle daha gelmişti. Sudeysi’nin de aralarında olduğu din adamlarının, İsrailli bir yetkiliyle poz veren bir fotoğrafı ortaya çıktı.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) başta olmak üzere Körfez ülkeleri, ABD'nin emri doğrultusunda işgalci Siyonist İsrail ile normalleşme adımları atmıştı fakat Hamas mücahitleri 7 Ekim'de hepsinin oyununu yıktı.