Derdi sadece İslam düşmanlığı olan ve yayınlarını da Kemalist propaganda için yapan Oğuzhan Uğur, adeta işgalci Yahudilerin katliamını meşrulaştırmak için programına Celal Şengör ve İlber Ortaylı'yı davet etti. 

Programda konuşan İlber Ortaylı, Filistinliler toprak sattı mı sorusuna, tam Kemalistçe cevap verdi.

İlber Ortaylı, "Eskiden Filistinli demek arazi satıp yaşayan insan demekti. İki harp arası Filistinli tipi arazi satar, sattıkça Beyrut'ta harcar..." dedi.

Elbette, Ortaylı da biliyor Filistinlilerin toprak satmadığını, bilakis oraları İngilizlerin ele geçirdiğini ve toprakları Yahudilere peşkeş çektiğini. İngilizlerin desteğiyle oraya yerleşmeye çalışan Yahudilerin her türlü entrika, zulüm ve katliamla oralara yerleştiğini. Fakat taptığı ideoloji ve kitlesi ona tam tersini söyletiyor. 

Ortaylı'nın şu cümlesi bile tarihi okurken tarihçiyi de dikkate almamız gerektiğini hatırlatıyor. Tarih de tarihçilik de objektif değildir. Eserle birlikte müessir de önemli. Tarih, hadiseye yanaşan insan şuuruyla bilinir. Resmi tarihe adeta taparcasına hareket eden Kemalizm'in tarihçileri de kendi zihin dünyalarına göre tarihi vakaları eğip büküyor. 

Filistinlilere hain muamelesi yapan İlber Ortaylı, Lozan'da kendi toprağını düşmana peşkeş çeken tek parti hükümetine karşı ise adeta dut yemiş bülbülü oynuyor. Siz bırakın şimdi cahil cahil Filistin toprağını da, Yunana verdiğiniz toprakları, İngilize peşkeş çektiğiniz vatanı konuşun!

Baran Dergisi