Kemalizm, 100 yıldır bu ülkenin zihinlerine prangalar vurmaktan başka bir şey yapmamıştır. Buna her gün şahit oluyor ve duyuyoruz. Bu prangaların nasıl bir insan prototipi istediğini de Ayasofya Camii önünde yapılan röportajda gördük. Adı Türk, zihniyeti ise Batılı olan Özlem Özdemir adlı kişi, Türkiye'nin Müslümanlıkla anılmasından rahatsız oldu; Ayasofya'nın cami olmasından dolayı Yunanlılardan özür dilemediği kaldı.

TÜRKİYE'YE "MÜSLÜMAN ÜLKE" DENMESİNDEN RAHATSIZ OLDU

İstanbul’da gezen yabancı turistlere ezan sesi hakkındaki düşünceleri sorulduğu bir röportaj sosyal medyada tepki topladı. Türkiye'deki yabancılarla yaptığı röportajlar yaparak içerik üreten Özlem Özdemir, "Türkiye Müslüman bir ülke" lafını duyunca "laik atak" geçirdi.

Röportajda turistlere “Ezani ilk duyduğunuzda ne hissettiniz?” sorusunu yönelten Özdemir'e, turistler, ezan hakkında spesifik bir fikirlerinin olmadığını belirterek, “İslami bir ülkeden beklenecek bir ses” yorumunu yaptılar.

Bu yorum üzerine röportajı yapan Özdemir "laik atak" geçirerek, “İslami ülke değiliz, bu söylemi sevmiyoruz. Laik bir ülkeyiz, belirli bir dinimiz yok” ifadesini kullandı.

Röportajda Ayasofya’nın tarihi de gündeme geldi. Turistler Ayasofya’yı ziyaret etmek istediklerini belirttiler. Röportajı yapan kişi Ayasofya’nın tarihine değinerek, “Buranın eskiden kilise olduğunu biliyor muydunuz? Konstantinopolis’ken katedraldi, sonra Osmanlı İmparatorluğu devraldı ve İstanbul olarak değiştirdi. Camiye dönüştü” şeklinde konuştu.

Özdemi Ayasofya’nın tarihsel sürecinin Yunanistan ve Türkiye arasında tartışmalara yol açtığını ama yine de Yunanlılar ile "dost" olduklarını söyledi.