El kassam Tugayları'nın askerleriyle 2005 yılında Gazze'de yapılan röportajda muhabir soruyor:

-Okuyor musunuz?

Hepimiz üniversite öğrencisiyiz ve farklı bölümlerde okuyoruz birilerimiz mühendislik birilerimiz Tıp okuyor.

-Peki evli misiniz?

Hepimiz evliyiz hatta bazılarımız iki üç çocuğa sahip hatta 10 gün sonra finaller başlıyor.

-Peki dersleriniz nasıl idare edebiliyor musunuz?

Hepimiz en yüksek not alanlardanız.

-Gece saatlerinde dışardasınız eşleriniz şikayetçi olmuyor mu?

Bir Mücahit silahı kaldırıp, bunu temizleyen ve evden çıkmadan beni süsleyen eşimdi.

Kassam Tugayları kimdir?

İzzeddin el-Kassam Tugayları (Kassam), Filistin İslami Direniş Hareketi'nin (Hamas) silahlı kanadı olarak 1992'da İsrail'in Filistin işgaline karşı mütevazı bir tüfekle başladığı direnişini, şimdi bir orduya sahip olarak yürütüyor.

Kassam, adını Filistin'deki İngiliz sömürgeciliğine karşı silahlı mücadele verirken 1935'te hayatını kaybeden Suriye asıllı Filistin lideri Şeyh İzzeddin el-Kassam'dan aldı.

Hamas'ın askeri gücündeki artıştan sonra 1992 yılında örgüt, İzzeddin el-Kassam Tugayları adıyla, silahlı bir direniş kanadı kurmaya karar verdi.     

Kassam'ın kuruluşuna, Hamas öncesinde Gazze'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) "Mecd", "Filistinli Mücahitler" gibi bazı farklı isimler altında çalışmaları zemin hazırladı.

Stratejileri ve yapısı

Tugaylar, 1 Ocak 1992'de kendilerine bağlı bir hücre tarafından yayınladığı ilk açıklamayla, Hamas'ın silahlı kanadı olduğunu duyurdu. Tugaylar, 80 öncesi Filistinli Marksist grupların aksine strateji olarak sadece Filistin toprakları içerisinde eylem yapmayı benimsiyor. 

Yahya Ayyaş, Nizar Reyyan, Salah Şehade ve Ahmed Caberi gibi bir çok komutanını İsrail saldırılarında kaybeden silahlı grubun liderliğini Mervan İsa ve Muhammed Deyf sözcülüğünü ise Ebu Ubeyde yapıyor.

Filistin dışından milis destek kabul etmiyor

Filistin dışından hiçbir milis desteğini kabul etmeyen grup, mensuplarını dini, kültürel ve ahlaki yoğun bir eğitim sürecinden geçiriyor. 

Kuruluşunun 20'nci yılı münasebetiyle yaptığı açıklamada İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze'deki savaşçılarının sayısının 10 bini aştığını ve bir orduda bulunan askeri hiyerarşik yapılanmada erden başlayarak manga, takım, bölük, tabur gibi gerçek askeri düzen içinde olduğunu ifade etti.

4 tugay var

Kassam'ın yaptığı açıklamaya göre, el-Kassam ordusunda "Kuzey Şeridi Tugayı", "Gazze Tugayı", "Orta Tugayı" ve "Güney Tugayı" olmak üzere 4 tugay bulunuyor.

El-Kassam Tugayları, askeri çalışmalarına başlangıçta tabanca sonra tüfekle başladı. Bağlılarının yerel imkanlarla ürettiği otomatik silahın ardından, bazı patlayıcıların yanında bombalar ve uzaktan kumandalı patlayıcı üretimlerini geliştirdi.

İlk füze Kassam 1

İsrail'in güneyindeki Sderot Yahudi Yerleşim bölgesi 26 Ekim 2001'de el-Kassam Tugayları'nın fırlattığı ilk füzeye hedef oldu. 

"Kassam 1" adıyla bilinen roketi Time dergisi Filistinlilerin roketi silah olarak kullanabildiği noktaya ulaştığını ifade ederek "Ortadoğuyu değiştirme imkanına sahip ilkel roket" şeklinde nitelemişti. 

Hamas daha sonradan hızlıca yürüttüğü teknik çalışmalarıyla roketi geliştirerek "Kassam 2" adlı yeni modeli üretti. Kassam bu roketi ilk kez 2002 yılının Şubat ayında kullandı. 

Gazze'deki direniş hareketi roket atışlarının dairesini tedrici olarak genişletti ve yarıçapı 80 kilometreye ulaşan roket üretme imkanına sahip oldu. 

El-Kassam Tugayları yerel üretiminde teknik çalışmalara ağırlık vererek daha uzun mesafelere ulaşan roketler geliştirmeye başladı. İsrail'in Gazze'ye saldırdığı 2012 yılında kullandığı roketin ardından M75 adını verdikleri ve Hayfa'ya son olarak 2014'te kullandığı R160 adlı roketler ilk kez ortaya çıktı. 

İnsansız hava aracı üretti

Kassam, 14 Temmuz 2014'te "nitelikli bir atılım gerçekleştirdiğini" duyurarak mühendisleri tarafından insansız hava aracı ürettiğini duyurdu. Bununla dikkati çeken Kassam, "İsrail hava sahasında özel görevler yürütmek üzere 3 çeşit hava aracı ürettiğini" açıkladı. 

El-Kassam Tugayları herhangi bir ordu gibi görüntüsü verirken, bünyesinde Mühendislik birimi, Hava Savunma birimi, Topçu birimi, Fedailer birimi, Lojistik birimi gibi daha birçok uzman birimlere sahip olduğunu ortaya koyuyor. 

İsrail'in 7 Temmuz'da Gazze'ye yönelik başlattığı "Koruyucu Hat" askeri operasyonu sırasında İsrail'in güney batısındaki Aşkelon (Askalan) bölgesinde bulunan "Zekim Askeri Üssü"ne yönelik yürütülen bir baskını el-Kassam "Kaplumbağa Adamlar" adını verdiği dalgıç deniz komandoları birliğiyle gerçekleştirmişti.

El-Kassam, ilk defa "Bettar" ve "Yasin" gibi zırh delici roketler üretmeyi başardıklarını ve İsrail yapımı Merkava Tankı'nı kullanılmaz hale getiren patlayıcı bomba üretme imkanına sahip olduklarını iddia ediyor.

Gilad Şalit'i esir almışlardı

Ayrıca Tugaylar, askerleri esir almak gibi bir çok operasyon da yapmıştı. Bunların en önemlisi 2005'de İsrailli er Gilad Şalit'i esir alması ve böylelikle İsrail'le antlaşma yaparak bin 27 Filistinli'yi serbest bıraktırması olmuştu. 

Kassam, Gazze'ye karşı (2008 ve 2012) yıllarında açılan savaşta İsrail'e karşı koyma imkanı sağlamakla kalmamış aynı zamanda büyük teknolojik imkanlara sahip İsrail Ordusu'na büyük zararlar vermişti.

İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Temmuz'dan itibaren İsrail'in hava, deniz ve karadan yürüttüğü askeri operasyonlara karşı Gazze'yi savunmaya çalışan kentteki en önemli askeri savunma birimlerinden biri olarak tanınıyor.

7 Ekim'de Aksa Tufanı operasyonu

İsrail'in sürekli Filistinlileri katletmesi, Arap bölgeleriyle anlaşma yapıp Gazze'yi Sina çölüne sürme planları sebebiyle İzzeddin Kassam Tugayları 7 Ekim 2023 tarihinde çok yönlü "Aksa Tufanı" adlı operasyon başlattı. Filistin Savaşçıları İsrail'in güneyindeki bütün şehirlere girdi. 21 bölgeden #İsrail'e giren mücahitler kara, deniz ve havadan taarruzda bulundu. İsrail'i gafil avladı. İsrail'in terör örgütünden ibaret olduğunu dünyaya gösterdi. Karadan Kassam Tugayları'na karşı koyamayan ve sonu gelen Siyonist ordu, tam 25 gündür Gazze'de sadece sivillere yönelik katliam yapmaya devam ediyor.