Terör devleti İsrail’in soykırım uyguladığı Gazze’den; Dışişleri Bakanlığı’nın girişimleri ile aralık ayında Türkiye’ye getirilen 160 çocuk ve 40 kadından biri olan Zekiye Aldalou, Bekir Develi’nin YouTube kanalında yer alan Dijital İntifada programında, Filistin İnisiyatifi üyesi Yönetmen Ümit Sönmez’in sorularını cevapladı.

Aslen Türk vatandaşı olup, Trabzon Sürmene'den Samsun'a göç eden ve 1975'te Kuzey Kıbrıs'a yerleşen bir ailenin kızı olan Zekiye Aldalou, 2008 yılında evlendikten sonra Filistinli eşiyle birlikte Gazze'ye yerleşti.

Katliamcı İsrail’in birçok saldırısına şahit olan ve bizzat acıyı da yaşayarak 7 Ekim’den sonra eşinin ailesinden 10 kişiyi şehit veren Zekiye Aldalou, soykırım esnasında sahip oldukları imanı anlatarak, “Orada gerçekten korku çok çok çok az hissediliyor. Yani daha çok ümit, yaptığınız şeyin cihad olduğunu bilmek. Bir insana direnç, ümit, Allah inancının maksimum dereceye yükselmesi, buraya geldim geleli mesela hiçbir zaman oradaki imanımın seviyesine hele de savaştaki imanımın seviyesine ulaşamadım” dedi.

İki çocuk sahibi Aldalou, 2014 yılındaki İsrail bombardımanına da değinerek, “Savaşın sonuna doğru Refah’tan geçip de yukarıdan atılan bombaları gördüğümüz zaman “Biz bunların altında mı kaldık?” dedik. Yani çıktığımız zaman. İçinde sanki hiçbir şey yaşamıyorsunuz bazen öyle oluyor ki sanki o bombalar sadece bir titreşimi hissediyorsunuz” ifadelerini kullandı.