“6 yaşında evlilik" iddialarına ilişkin bugün görülen davada karar çıkmadı. Duruşma tekrar ertelendi.

Mahkeme, H.K.G’nin babası Yusuf Ziya Gümüşel ve eski eş Kadir İstekli'nin tutukluluğuna devam diyerek duruşmayı 17 Temmuz'a erteledi.

30 Ocak’ta görülen davanın ilk duruşmasında mahkeme heyeti, yayın yasağı ve gizlilik kararı getirilmesine karar vermişti. 27 Şubat’ta görülen ikinci duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı sanıkların cezalandırılmasını istemişti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Kadir İstekli hakkında "Çocuğun cinsel istismarı" ve "Nitelikli cinsel saldırı" suçlarından 30 yıldan az olmamak, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında da "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçundan 18 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası istenmişti.

Yusuf Ziya Gümüşel’in eşi, 6 yaşında evlendirilip cinsel istismara uğradığı iddia edilen H.K.G.’nin annesi Fatıma Gümüşel, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na şüpheli olarak verdiği ifadede Kızımın anlattıklarının hepsi yalandır." demiş ve şunları ilave etmişti:

Desinler toplumu Desinler toplumu

Kızım H.K. ve diğer çocuklarımın hepsi Kadir İstekli’den Kuran dersleri alıyorlardı. H.K. 7-8 yaşlarından itibaren 10 yaşına kadar Kadir İstekli’den ders aldı. 10 yaşından sonra H.K.’yı Sakarya’nın Arifiye İlçesi’ndeki başka bir medreseye gönderdik. Yaklaşık 3 sene Arifiye’de kaldı. Kızım artık büyüdüğü için Kadir İstekli’den ders almasına müsaade etmedik. Kızımın anlattıklarının hepsi yalandır.”