Eski Tunus Ulusal Halk Meclisi Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid Gannuşi, açlık grevindeki "siyasî tutuklulara" destek amacıyla başladığı açlık grevini sonlandırdı.

Gannuşi'nin sosyal medya hesabından konuya ilişkin yayımlanan yazılı açıklamada, “Tunus İnsan Hakları Birliği ve Ulusal İşkenceyi Önleme Kurumu’ndan bir heyetin ziyaret ettiği Sayın Raşid Gannuşi, sağlık durumunun kötüye gitmesinden dolayı açlık grevini sonlandırma kararı aldı. Bu vesileyle haklı davamızda bizi ve Tunus’ta demokrasiyi destekleyen, açlık grevini haberleştirerek dünya kamuoyuna duyuran yayın kuruluşlarına teşekkürlerimizi sunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Gannuşi, 19 Şubat’ta açlık grevindeki "siyasî tutuklulara" destek amacıyla açlık grevine başlamıştı.

Tunus'ta muhalefet, Cumhurbaşkanı Said'in 2021'de seçilmiş parlamentoyu aniden kapatmasının ve kararnameyle yönetime geçmesinin darbe anlamına geldiğini söylüyor.

Fas'ta Gazze'ye destek için 50 kentte 110 gösteri düzenlendi Fas'ta Gazze'ye destek için 50 kentte 110 gösteri düzenlendi

Tunus'ta muhalefet, Cumhurbaşkanı Said'in 2021'de seçilmiş parlamentoyu aniden kapatmasının ve kararnameyle yönetime geçmesinin darbe anlamına geldiğini söylüyor.

Gannuşi, Eylül 2023'te de "ülkede demokrasinin gerilemesini" protesto etmek, siyasi aktivistlere yönelik kovuşturmaya son verilmesi ve tutukluların serbest bırakılması talebiyle 3 günlük açlık grevi yapmıştı.

"Devlet güvenliğine karşı komplo kurmak" dosyası tutuklularından açlık grevi

Tunus'ta geçen 2023 yılının Şubat ayında güvenlik güçlerince başlatılan gözaltı operasyonlarının ardından tutuklanarak cezaevine gönderilen siyasîlerden 6'sı, 13 Şubat'ta açlık grevine başlamıştı.

Mahkum Aileleri Koordinasyonu, açlık grevine ilişkin 12 Şubat'ta yaptığı açıklamada, haksız yere tutuklu yargılanan siyasîlerin açlık grevine gireceğini belirtmişti.

13 Şubat’ta başlayan açlık grevine Anayasa Profesörü Cevher bin Mübarek, Cumhuriyet Partisi Genel Sekreteri İsam eş-Şabi, Nahda Hareketi'nin eski yöneticilerinden Abdulhamid el-Celasi, İş ve Özgürlükler için Demokratik Blok Partisi yöneticilerinden Hiyam et-Turki, eski Demokratik Akım Partisi Genel Sekreteri Gazi eş-Şevaşi ve Umut Partisi lideri Rida Bilhac katılmıştı.

Tunuslular sık sık, siyasî mahkûmların serbest bırakılmasını talep eden gösterilerle yönetime çağrıda bulunuyor.

Tunuslular sık sık, siyasî mahkûmların serbest bırakılmasını talep eden gösterilerle yönetime çağrıda bulunuyor.

Tunus'ta muhalefet bir bir sindiriliyor

Ülkede "Muhalefeti sindirmeyi amaçladığı" iddia edilen ve 11 Şubat 2023'te başlayan gözaltı operasyonlarıyla onlarca siyasetçi, gazeteci, aktivist, hakim ve iş insanı "devlet güvenliğine karşı komplo kurmak" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Bir toplantıdaki sözleri nedeniyle "halkı iç savaşa yönlendirmek" suçlamasıyla 17 Nisan'da evine baskın yapılarak gözaltına alınan Nahda lideri Raşid Gannuşi hakkında da tutuklama kararı verilmişti. Kararın ardından ulusal ve uluslararası tepkiler gelmişti.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ise ülkede bazı siyasîlerin, "devletin güvenliğine karşı komplo kurmak" ve "ekonomik krizi körüklemeye yönelik adımlar"dan ötürü gözaltına alındığını söylemişti.

Siyasî tutukluların açlık grevi

Tunus'taki siyasî tutuklulardan Anayasa Profesörü Cevher Bin Mübarek 25 Eylül 2023'te, Nahda Hareketi'nin eski yöneticilerinden Abdulhamid el-Celasi, İş ve Özgürlükler için Demokratik Blok Partisi yöneticilerinden Hiyam et-Turki, Cumhuriyet Partisi Genel Sekreteri İsam eş-Şabbi ve eski Demokratik Akım Partisi Genel Sekreteri Gazi eş-Şevaşi de 2 Ekim 2023'te açlık grevine başlamıştı.

Nahda Hareketi de 29 Eylül' 2023'te yaptığı açıklamayla, tutuklu bulunan eski Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid Gannuşi'nin 3 günlük açlık grevine girdiğini duyurmuştu.