Sall, televizyonda yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, seçim anlaşmazlıklarının ülkede huzursuzluğu körükleyebileceği uyarısında bulundu. 

BAE, 35 milyar dolar karşılığında Mısır’dan toprak satın alıyor BAE, 35 milyar dolar karşılığında Mısır’dan toprak satın alıyor

Ancak muhaliflere ve sivil toplum örgütlerine göre Sall, seçime üç haftadan az bir süre kala daha önce benzeri görülmemiş bir adım attı ve seçimi belirsiz bir tarihe erteleyerek, Senegal'i istikrarsızlaştıracak ve bilinmeyen anayasal sulara sürükleyecek bir yola girdi.

Sall'ın kararı, Anayasa Konseyi'nin ocak ayında bazı önde gelen adayları seçim listesinden çıkarma kararının ardından geldi ki söz konusu karar, seçim sürecine ilişkin hoşnutsuzluğu körükledi.

Senegal lideri, konuşmasında "Bu sıkıntılı koşullar, seçim öncesi ve sonrası anlaşmazlıkların tohumlarını ekerek oylamanın güvenilirliğini ciddi şekilde zayıflatabilir." ifadesini kullandı. 

Sall, oylama için yeni bir tarih belirlemedi ancak seçimin "özgür, adil ve şeffaf" olmasını sağlamak için ulusal bir diyalog başlatılacağını dile getirdi. 

Erteleme kararının, Batı Afrika'nın en istikrarlı demokrasilerinden biri olarak görülen ülkede protestoları körüklemesi muhtemel. 

Bu arada Senegal lideri, seçim erteleme kararının üçüncü bir dönem için aday olmama kararını etkilemeyeceğini de söyledi.

Sall'ın açıklamasının ardından başkent Dakar sükunetini korurken, protesto için sokağa çıkan olmadı.