82 yaşındaki Raşid Gannuşi, Nahda Partisi'nin 2019'daki siyasi kampanyalarını finanse etmek için yabancı katkılar aldığı suçlamasıyla damadı Refik Abdüsselem ile birlikte mahkum edildi.

Resmi Tunus Afrika (TAP) haber ajansının bildirdiğine göre, Tunus mahkemesi ayrıca Gannuşi'nin partisi adına 1,1 milyon dolar para cezası ödemesine hükmetti.

Sudan'da insani felaket ve açlık had safhada! Sudan'da insani felaket ve açlık had safhada!

Nahda Partisi suçlamaları derhal reddederek, cezayı grubun ve Tunus'taki diğer "demokratik güçlerin" karşı karşıya kaldığı "adaletsizlikler silsilesinin" bir parçası olarak nitelendirdi.

Grup yaptığı açıklamada "Nahda hiçbir zaman yabancı fon almamıştır ve tek banka hesabı tüm adli ve mali kurumların denetimi altındadır" dedi.

Perşembe günü Gannuşi'ye verilen ceza, geçen yıl farklı bir mahkeme tarafından terörizmi desteklemek ve nefreti kışkırtmaktan suçlu bulunarak verilen 15 aylık hapis cezasına eklendi.

Gannuşi, avukatlarının "asılsız ve siyasi amaçlı" olarak nitelendirdiği bir dizi suçlamayla yüzleşmek üzere mahkemeye çıkmayı defalarca reddetti.

Said'in Temmuz 2021'de parlamentoyu tek taraflı olarak askıya alması ve hükümeti feshetmesinden bu yana keyfi ve siyasi amaçlı baskı eylemleri çoğaldı.