Avrupa Birliği İsrail'i, meclisin onayladığı 2005'te boşaltılan 4 yasa dışı yerleşim birimini açacak yasayı iptal etmeye çağırdı.

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden, İsrail Meclisinin, 2005'te boşaltılan işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan 4 yasa dışı Yahudi yerleşim biriminin yeniden açılmasını sağlayacak yasa teklifini kanunlaştırmasıyla ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, bu kararın gerginliği azaltma çabalarına ters etki yaptığı belirtilerek, "Güven artırıcı önlemler alma ve diyalog için siyasi bir ufuk yaratma olasılığını engelliyor." denildi.

Açıklamada ayrıca "AB, yerleşimleri uluslararası hukuka göre yasa dışı olarak görüyor. Barışın önünde büyük bir engel oluşturuyorlar ve iki devletli çözümün uygulanabilirliğini tehdit ediyorlar." ifadeleri kullanıldı.

İsrail, yasayı iptal etmeye ve zaten çok gergin olan durumun hafiflemesine katkıda bulunacak adımlar atmaya davet edildi.

Yeni yasa, işgal altındaki Batı Şeria'da 10 bin kadar Yahudi yerleşimcinin çıkarıldıkları yerleşim birimlerine geri dönmesini sağlıyor.