Biden yönetimi yetkilileri Cuma günü yaptıkları açıklamada, 1000'den fazla Amerikan askeri personelinin önümüzdeki aylarda Nijer'den ayrılacağını açıkladı.

Amerikan yetkililere göre söz konusu hamle "ABD'nin Batı Afrika'daki terörle mücadele ve güvenlik politikasını değiştirecek."

İki ülke arasında bir süredir diplomatik görüşmeler yürütülüyordu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kurt M. Campbell bu hafta Washington'da yapılan iki görüşmenin ikincisinde Nijer Başbakanı Ali Lamine Zeine'yi Rusya ve İran ile yakınlaşma konusunda uyarmıştı.

Nijer, geçtiğimiz ay ABD ile olan askeri iş birliği anlaşmasını iptal ettiğini açıklamıştı.

Güney Afrika: İşgalci İsrail, ev sahibi Filistin'den daha fazla hakka sahip olamaz Güney Afrika: İşgalci İsrail, ev sahibi Filistin'den daha fazla hakka sahip olamaz

ABD'li yetkililer, Amerikalı diplomatların geçtiğimiz haftalarda Nijer'in askeri hükümetiyle yenilenmiş bir askeri iş birliği anlaşmasını sağlamaya çalıştıklarını, ancak sonunda bir uzlaşma sağlayamadıklarını ifade etti.

Son dönemde Batı Afrika ülkeleri Nijer, Burkina Faso ve Mali, Batılı ülkelerle olan güvenlik iş birliklerini sona erdirmiş ve Rusya'ya yönelmiş durumda.