Yemen'in başkenti Sanaa'daki yerel kaynaklar, bu gece yarısı ABD-İngiliz koalisyonunun başkentin güney ve kuzeyindeki ayrı yerlere birkaç saldırı düzenlediğini bildirdi.

İslam dünyasının suskunluğu sebebiyle Mescid-i Aksa 21 haftadır esir İslam dünyasının suskunluğu sebebiyle Mescid-i Aksa 21 haftadır esir

Yemen'in başkentindeki Sana Uluslararası Havalimanı ve yakınındaki Al-Dailami Hava Üssünden, ABD'nin düzenlediği bildirilen hava saldırılarının ardından büyük bir ateş ve duman yükseldiği iddia edilen görüntüler yayınlandı.

CNN: ABD Yemen'de Husileri hedef alan operasyona "Poseidon Archer Operasyonu" adını verdi

İki ABD'li yetkiliye göre ABD, Yemen'deki Husi varlıklarını hedef almaya devam eden operasyona "Poseidon Archer Operasyonu" adını verdi.

Operasyonun bu şekilde adlandırılması, Husiler Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ndeki ticari gemileri hedef almaya devam etme sözü verirken ABD'nin Husi altyapısını vurduğu Yemen'deki operasyonlara daha organize, resmi ve potansiyel olarak uzun vadeli bir yaklaşıma işaret ediyor.

ABD, 11 Ocak'ta İngiltere ordusuyla birlikte gerçekleştirdiği ilk saldırılardan bu yana Yemen'deki Husi hedeflerini yedi kez vurdu. Bir yetkili, iki ülkenin Husilerin kontrolündeki Yemen'de yaklaşık 30 noktayı vurduğu ilk saldırı dalgasının Poseidon Archer Operasyonunun başlangıcı olduğunu söyledi.

Saldırılarda tek yönlü saldırı dronları, gemisavar balistik füzeler, gemisavar seyir füzeleri ve daha fazlası hedef alınırken, ABD Husilerin uluslararası nakliye yollarına ateş açma kabiliyetini engellemeye çalıştı.

Yetkililer Poseidon Archer Operasyonu'nun, Kızıldeniz'de güvenliği arttırmak için donanma varlıklarını ve personelini tahsis eden ulusların oluşturduğu bir savunma koalisyonu olan Refah Muhafızı Operasyonu'ndan ayrı olduğunu vurguladılar. Aralarında ABD ve İngiltere'nin de bulunduğu koalisyondaki 20'den fazla ülkeden bazıları Yemen'de Husilerin kontrolündeki bölgelerden fırlatılan insansız hava araçları ve füzeleri engelledi.