ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze'deki son operasyonlarında Amerikan yapımı silahları kullanırken uluslararası insancıl hukuku "ihlal etmiş olabileceği" değerlendirmesinde bulundu. Raporda, Hamas'ın sivilleri askeri amaçlarla kullanmasının gerçekleri belirlemeyi zorlaştırdığı, ancak İsrail'in sivil kayıplarını azaltmak için daha fazlasını yapabileceği belirtildi.

ABD’nin Gazze’ye kurduğu “işgal limanı” tamamlandı ABD’nin Gazze’ye kurduğu “işgal limanı” tamamlandı

Rapor, ABD Başkanı Joe Biden'ın, İsrail'in Refah'a yönelik bir saldırı gerçekleştirmesi halinde belirli bombaları ve top mermilerini İsrail'e vermemeyi tehdit etmesinden günler sonra yayınlandı.

Raporda "İsrail'in ABD yapımı silahlara önemli ölçüde bağımlı olduğu göz önüne alındığında, bu silahların muhtemelen uluslararası insancıl hukuk yükümlülükleriyle veya sivil zararın azaltılması için yerleşik en iyi uygulamalarla tutarsız durumlarda kullanıldığı değerlendirilmektedir," denildi.

Ancak rapor, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin (IDF) kampanyasının kesin olarak uluslararası hukuku ihlal ettiğini söylemekten kaçındı ve İsrail'in ABD silahlarının yasal kullanımına ilişkin verdiği güvencelerin "güvenilir" olduğunu ve bu nedenle silah sevkiyatlarının devam edebileceğini belirtti.

Rapor ayrıca, İsrail'in çatışmanın başlamasından sonraki ilk aylarda ABD'nin Gazze'ye insani yardım ulaştırma çabalarına tam olarak işbirliği yapmamış olmasına rağmen, şu anda İsrail'in yardım malzemelerinin taşınmasını yasakladığı veya kısıtladığı değerlendirmesinin yapılmadığını da ekledi.