Filistin'i destekleyen A15 Action grubundan "Gazze için sermayeye saldıralım" açıklaması Filistin'i destekleyen A15 Action grubundan "Gazze için sermayeye saldıralım" açıklaması

ABD istihbarat teşkilatlarının Kongre'ye sunduğu rapora göre ABD "giderek kırılganlaşan bir dünya düzeni" ile karşı karşıya.

2024 yılı için sunulan "Yıllık Tehdit Değerlendirmesi"nde şu ifadelere yer verildi:

"Hırslı ama endişeli bir Çin, çatışmacı bir Rusya, İran gibi bazı bölgesel güçler ve daha yetenekli hale gelen devlet dışı aktörler, uluslararası sistemin uzun süredir devam eden kurallarına ve ABD'nin bu sistemdeki üstünlüğüne meydan okuyor."

Raporda büyük ölçüde ABD'nin en büyük rakipleri olan Çin ve Rusya'dan gelen tehditlere odaklanıldı. Ayrıca İsrail'in Gazze'deki saldırıları konusunda daha geniş çaplı çatışma risklerine dikkat çekildi.

Raporda, Çin'in Ukrayna'da savaş yürüten Rusya'ya ekonomi ve güvenlik yardımı sağladığı ve Rusya'nın sanayisini desteklediği belirtildi. Öte yandan, Çin'in teknolojiyi kullanarak bu yılki ABD seçimlerini etkilemeye çalışabileceği uyarısında bulunuldu ve şu ifadelere yer verildi:

"Çin, kendisini eleştirenleri saf dışı bırakma ve ABD'deki toplumsal bölünmeleri büyütme arzusu nedeniyle 2024'teki ABD seçimlerini belli bir düzeyde etkilemeye çalışabilir."

Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines ve CIA Direktörü William Burns, yaptıkları açıklamalarda ABD'nin Rusya'ya karşı Ukrayna'ya desteğini sürdürmesi gerektiğini vurguladı.

Haines ayrıca Gazze'de yaşanan çatışmanın küresel güvensizliği yayabileceği endişesini dile getirdi. Haines, "Gazze'deki kriz, bölgesel gelişmelerin nasıl daha geniş ve hatta küresel sonuçlar doğurma potansiyeline sahip olduğunun çarpıcı bir örneğidir" dedi.

Haines, Husilerin gemilere yönelik saldırılarına dikkat çekerken, El Kaide ve IŞİD'in destekçilerini İsrail ve ABD çıkarlarına karşı saldırılar düzenlemeye yönlendirdiğini ifade etti.

FBI Direktörü Christopher Wray de 7 Ekim'den bu yana İslami gruplardan ve diğer yabancı oluşumlardan ilham alan Amerikan vatandaşlarından kaynaklı tehditlerin arttığına dikkat çekti. Wray, "Tehdit tamamen yeni bir düzeye çıktı" ifadelerini kullandı.