Bloomberg’de yer alan ABD Enerji Enformasyon İdaresinin Salı günü yayınladığı aylık rapora göre, beklenenden daha yüksek kuyu verimliliği ve artan ham petrol fiyatları, ABD üretiminin 2023’te bir önceki tahmin olan 12,6 milyon varilden günde 12,8 milyon varile yükselmesine yardımcı olacak. ABD 2022 yılında günde ortalama 11,9 milyon varil üretmişti.

Hem ABD’de hem de dünya genelinde petrol üretiminin önümüzdeki yıl daha da artacağı tahmin ediliyor. EIA, dünya üretiminin bu yıla kıyasla günde 1,7 milyon varil artarak 2024 yılında günde 103 milyon varile ulaşacağını söyledi. Bu büyümenin %70’inden fazlasının ABD, Brezilya, Kanada, Guyana ve Norveç’in başını çektiği OPEC dışı ülkelerden gelmesi bekleniyor. Ajans, ABD üretiminin önümüzdeki yıl günde 13,1 milyon varile çıkacağını söyledi.

Para, yurt dışı gayrimenkule kaçıyor! Para, yurt dışı gayrimenkule kaçıyor!

Bu arada EIA, ABD’nin bu yılki rafine ürün tüketiminin daha önce beklenenden daha düşük olacağını söyledi. ABD’deki hava yolculuğu patlamasının hız kaybetmeye başlaması nedeniyle ülke üçüncü çeyrekte önceki tahminine göre %4 daha az jet yakıtı kullanacak. Ajansın benzin ve dizel tüketimi tahminleri de hem üçüncü çeyrek hem de tüm yıl için daha düşük ayarlandı.

Yine de EIA’nın bu yıl ABD’deki toplam petrol talebine ilişkin tahmini, doğalgaz akışkanlarının artan kullanımı nedeniyle artırıldı.