Merkez Bankası faiz kararını açıkladı Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

İsrail’de yayımlanan Jerusalem Post gazetesi, geçtiğimiz günlerde ‘Erdoğan, İsrail’e karşı Hamas savaşı nedeniyle ekonomik önlemler alıyor’ başlığıyla bir habere yer verdi.

Ankara’nın hazırlandığı yaptırımları sayfasına taşıyan Jerusalem Post, İsrail’i defalarca diplomatik alanda hedef alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni bir hamleye giriştiğini yazdı.

Türkiye, başlıca İsrail karşıtı diplomatik tutumunda dikkate değer bir değişiklikle İsrail’e karşı doğrudan ekonomik hamlelere karar verdi” diyen gazeteye göre, Ankara artık iki ülke arasındaki ticareti aktif şekilde etkiliyor.

Türkiye’nin artık İsraille ticarete destek vermeyeceğini ve şirketlere sunulan desteği geri çekeceğini kaydeden Jerusalem Post, en önemli adımın ise İsrail’in ihracat limanları listesinden çıkarılması olduğunu belirtti.

Ekonomik yaptırımları ‘stratejik hamle’ olarak tanımlayan Jerusalem Post, iki ülke arasındaki ihracat rakamlarına da haberinde yer verdi.

Jerusalem Post, İsrailli futbolcuların gözaltına alınıp sınır dışı edilmesi gibi son olaylarla birlikte Ankara ve Tel Aviv arasındaki gerilimin yoğunlaştığı yorumunu da yaptı.

Türkiye, İsrail'i 'İhracatta Hedef Ülkeler' listesinden çıkardı

Ticaret Bakanlığı, “2024 Yılı İhracatta Hedef Ülkeler Listesini” yayımladı. Listeden 5 ülke çıkarılıken, 9 ülke eklendi.

2023 yılı listesinde yer alan Irak, İsrail, Mozambik, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Sudan 2024 yılı hedef pazarlar listesinden çıkarıldı.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarından sonra Türkiye'den bu ülkeye deniz yoluyla yapılan ihracat tartışmalara neden olmuş ve TBMM gündemine taşınmıştı. 

Listede bu yıl 56 ülke yer aldı

2023 yılı listesinde olmayan Bangladeş, Bahreyn, Bosna Hersek, Cezayir, Çekya, Portekiz, Tunus, Umman ve Ürdün de 2024 yılı listesine eklendi. 

Bu yıl hedef olarak belirlenen 56 ülke şöyle sıralandı:

“Angola, Almanya, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan, Bangladeş, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Brezilya, Cezayir, Çekya, Çin Halk Cumhuriyeti, Endonezya, Etiyopya, Ekvador, Fas, Fransa, Fildişi Sahili, Filipinler, Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Kore, Hindistan, İtalya, İspanya, Japonya, Kamboçya, Kanada, Katar, Kolombiya, Kenya, Kuveyt, Malezya, Libya, Meksika, Mısır, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Paraguay, Peru, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Senegal, Suudi Arabistan, Şili, Tayland, Tanzanya, Tunus, Umman, Ürdün, Venezuela ve Vietnam.

ABD, Avustralya, Brezilya, Çin, Güney Kore, Endonezya, Filipinler, Japonya, Kanada, Hindistan, Malezya, Tayland, Vietnam, Güney Afrika Cumhuriyeti, Nijerya, Meksika, Şili, Pakistan, Rusya Federasyonu, Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Romanya, Azerbaycan, Özbekistan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas, Katar, Etiyopya, Irak, İsrail, Kuveyt, Libya, Mısır, Venezuela, Peru, Paraguay, Arjantin, Kolombiya, Angola, Fildişi Sahili, Gana, Mozambik, Senegal, Tanzanya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kenya ve Sudan.”