BRICS ittifakı için Batı ödeme sistemine Rusya'nın Finansal Mesaj İletim Sistemi (SPFS) alternatif olarak görülüyor. Nitekim Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina kısa süre önce bir BRICS görüşmelerinin yapıldığını açıkladı

Rusya'nın SWIFT Alternatifine Şimdiden 20 Ülke Katıldı

BRICS ekonomik ittifakı 2023'ün büyük bir bölümünde dolarsızlaştırma planlarını arttırmaya çalıştı. Hem Rusya hem de İran, Batı'nın yaptırımlarından muzdarip. Dahası, diğer ülkeler de kendilerine karşı benzer eylemlerden korkuyor. Bu nedenle blok, doların genel küresel statüsüyle mücadele etmeye çalışıyor.

Bu çabaların ortasında, ittifak Batı SWIFT'ine bir alternatif bulmaya çalıştı. 20 ülke ABD dolarından kurtulmak için Rus ödeme sistemine katıldı.

"Rusya'da SWIFT'e alternatif bir Finansal Mesaj İletim Sistemi (SPFS) bulunmaktadır. Diğer bazı ülkelerde de benzer altyapılar mevcut. Bu tür platformların etkileşimi konusunda görüşmeler yürütüyoruz, ancak burada ortaklarımızın ilgisi ve teknik hazırlığı önemli" dedi. Nabiullina daha sonra halihazırda katılmış olan ülkeleri ve 159 yabancı katılımcıyı da sözlerine ekledi.

SWIFT, her ülkedeki 11.000 kuruluş arasında bilgi ileten ve ödeme yapan uluslararası bir bankalar arası sistemdir. Rusya'nın alternatifi, ABD dolarına aşırı bağımlılık olmadan bir yansıtma işlevini yerine getirmeye çalışıyor. Bu ve geçen yıl başlatılan BRICS Pay girişimi gibi gelişmeler, önümüzdeki yıl boyunca dolarsızlaştırma planlarına yardımcı olmaya devam edeceği öngörülüyor.

Kiyosaki: "ABD doları Roma gibi batacak!" Kiyosaki: "ABD doları Roma gibi batacak!"