Beyaz Saray yetkilileri Perşembe günü yaptıkları açıklamada, Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken'in İsrail hükümetini, rehinelerin güvenli bir şekilde serbest bırakılabilmesi ve insani yardımların dağıtılabilmesi için Gazze'deki askeri operasyonların kısa süreli durdurulmasını kabul etmeye çağıracağını söyledi.

Bu mesaj, Başkan Biden'ın Çarşamba günü İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun iki Amerikalı, 59 yaşındaki Judith Raanan ve 17 yaşındaki kızı Natalie Raanan'ın serbest bırakılması için 20 Ekim'de bombardımanı kısa süreliğine durdurmayı kabul ettiğini açıklamasının ardından geldi.

Blinken, İsrail güçleri ile Gazze'yi kontrol eden Hamas arasındaki şiddetli çatışmaların ortasında yeni bir diplomasi turu için Cuma günü İsrail'e vardığında Amerikalı yetkililerin savaşta "insani duraklamalar" için bastıracak.

Beyaz Saray yetkilileri, 'duraklatma' talebinin genel bir ateşkesten çok farklı olduğunu, Biden yönetiminin İsrail'in yoğun bombardımanından kurtulmasını sağlayarak Hamas'ın yararına olacağına inandığını söyledi.

Biden, insani yardım gruplarının gıda, su, ilaç ve yakıt sıkıntısı çeken Gazze'deki siviller için acil bir kriz olarak nitelendirdiği duruma yanıt verme konusunda giderek artan bir baskısı altında. 

Çarşamba akşamı Minneapolis'teki bir bağış toplama etkinliğinde bir protestocu Biden ile karşı karşıya geldi ve ateşkes çağrısında bulunmasını talep etti. Bay Biden cevap verdi: "Bence bir duraklamaya ihtiyacımız var. Duraklama, mahkumları dışarı çıkarmak için zaman tanımak anlamına gelir."

Biden'ın 'duraklayın' çağrısına İsrail'den yanıt: Savaşı biz yönetiyoruz

Güvenlik Kabinesi üyesi Bakan Chili Tropper, ABD Başkanı Joe Biden'ın rehinelerin serbest bırakılması için Gazze'deki çatışmalara 'duraklama' çağrısını değerlendirmişti.

WSJ: İsrail ile Suudi Arabistan normalleşmesinde son aşamaya gelindi WSJ: İsrail ile Suudi Arabistan normalleşmesinde son aşamaya gelindi

Tropper İsrail ordusu radyosuna verdiği mülakatta "Uluslararası değerlendirmeleri dikkate almamız gerekiyor; ABD çok önemli ama sonuçta savaşı biz yönetiyoruz" dedi.

Filistin Yönetimi'ne fon aktarımıyla ilgili olarak da konuşan Tropper şunları söyledi: "Bakan Gallant haklı, Filistin Yönetimine fon aktarmamız gerekiyor. Büyük bir istekle değil ama stratejik ve güvenlik açısından yapılması gereken doğru şey bu."